Basın Onur Günü kutlandı

  • 2018-01-17 10:46:27 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Basın Onur Günü kutlandı

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilk ve tek basın toplantısını 16 Ocak 1923’te İzmit’te gerçekleştirmesi nedeniyle her yıl Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti tarafından kutlanan 16 Ocak Basın Onur Günü bu yıl da coşkulu bir şekilde kutlandı.

Öncelikle Atatürk’ün İzmit’e trenle gelişini temsilen sabah 09.00’da İzmit Tren Garı’nda buluşan gazeteciler, yürüyerek Kültür Tepesi Atatürk Anıtı’na geçtiler. Devamında Basın Onur Günü nedeniyle KOGACE Başkanı Çetin Gürol gazetecilerle birlikte Atatürk Anıtı’na çelenk bırakırken hep birlikte Kasr-ı Hümayun’a geçilerek temsili basın toplantısı fotoğrafı verildi.

 

ULUSAL MEDYADAN GAZETECİLER DE TÖRENDE

 

Daha sonra tören, Sabancı Kültür Merkezi’nde Başbakan Yardımcısı Fikri Işık’ın katılımıyla devam etti. Ayrıca törene TV 24 Programcısı Erdoğan Zentürk, Sabah NTV Yunanistan Temsilcisi Stelyo Berberakis, TRT Spikeri Tijen Karaş, A Haber Spikeri Banu El, Sabah Gazetesi Ankara Genel Yayın Yönetmeni Osman Altınışık, TRT Spor Spikeri Erdoğan Arıkan ve A Haber Yurt Haberler Müdürü Kerim Ulak da konuk olarak katıldı.

 

 

ATATÜRK BUGÜN BİZİMLE

Programda ilk konuşan Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Çetin Gürol, “Büyük önder bedenen aramızda yok. Fikirleri hala yolumuzu aydınlatıyorsa o yüzden bizimledir. Hoş geldin Atam. Gün geldi bağımsızlık mücadelemizi 15 Temmuz’da gösterdik. 95 yıl önce Büyük Atatürk, 16 Ocak 1923’te Kasr-ı Hümayun’da ilk ve tek basın toplantısını gerçekleştirmiştir. Bu kent için gazeteciler için çok önemli. Nitekim 1,5 yıl önce hain bir darbe girişimi yaşandı. Medya da demokrasiden bağımsızlıktan yana oldu. Bu toplantının bir başka önemi de Atatürk’ün bu kente verdiği değerdir. Bu özel gün Türkiye’de Basın Onur Günü olarak kutlanacak. Basın Sitesi ile ilgili Sayın Başbakan Yardımcımız Fikri Işık size sürprizi açıklayacak” şeklinde konuştu.

 

ANADOLU BASINI İÇİN DE ÖNEMLİ OLACAK

Ardından Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Yılmaz Karaca, “Kocaeli Gazeteciler Cemiyetimize bir alkış istiyorum. Türkiye Gazeteciler Federasyonu yaptığı çalışmalarla Türkiye’ye örnek olmuştur. 16 Ocak gerçekten çok önemli bir gün. O gün geldiği zaman 100 kişi yoktu. O dönemin başkanı Halit Yılmaz, bunu uluslar arası haline getireceğiz dedi ve bayrağı Çetin Gürol aldı. Ben inanıyorum ki önümüzdeki dönemlerde Basın Onur Günü, Anadolu basını için de son derece önemli olacaktır” ifadelerine yer verdi.

 

ATATÜRK’TEN BİZE YEGANE MİRAS

Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, “16 Ocak sadece basın dünyasının değil Türkiye Cumhuriyeti için de çok önemli dönem noktasıdır. Çünkü Atatürk, Cumhuriyeti halka ilk Kocaeli’den duyurmuştur. Bu bize Atatürk’ten ayrıca yegane mirastır. Gazetecilik toplumun olmazsa olmazdır. Halkı bilgilendirmek ve bilinçlendirmek için özverili bir şekilde çalışan gazetecinin emeği takdire şayandır. Çünkü gazeteci zaman mekan demez. Gece gündüz kar kış demez. Türk Dünyası Gazeteciler Zirvesi’nin basın camiasında yeni ufuklar açmasının temenni ediyor, gününüzü kutluyorum” sözlerini kullandı.

 

ULUSLAR ARASI BOYUTA TAŞINMALI

 

Vali Hüseyin Aksoy ise, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları yurdun dört bir tarafından kurtuluş mücadelesini tüm halkın desteğiyle birlikte verdi. O dönemde basınımızın desteğini de almak amacıyla halkı bilgilendirmek ve cumhuriyeti anlatmak amacıyla bu basın toplantısını Kocaeli’de gerçekleştirdi. Bu yıl Türk dünyasından basın mensuplarının da aramızda bulunduğu süreçte bunu artık uluslar arası boyuta taşımak durumuna geldiğimizi de ifade etmek isteriz. Basın Onur Günümüz kutlu olsun” diye konuştu.

 

15 TEMMUZ’DA DEMOKRASİDEN YANA DURMUŞTUR

Ardından Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bu toplantıyı İzmit’te gerçekleştirmesi oldukça önemlidir. Genç Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceği açısından önemli olan toplantıda ‘Türkiye’nin başkenti İstanbul olamayacaktır’ maddesi de yer alıyor. Atatürk, cumhuriyet fikrini ilk defa İzmit’te ortaya atmıştır” dedi.

 

2 AYA ANAHTAR TESLİM

Medya çalışanlarımızın ne koşullarda çalıştıklarını çok iyi biliyoruz” diyen Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, “Özellikle sahada çalışan arkadaşlarımızın ne kadar yoğun çalıştıklarına en yakın şahitlerden biriyim. Kocaeli’nin en özel yerinde onlara çok güzel sosyal konutlar yaptık. 1,5 2 ay içinde anahtarlar teslim edilecek. 2+1 evlerde 16 bin peşin. 180 ay vade 660 TL taksit. 3+1 evlerde 26 bin peşin 180 ay vade 984 TL taksitlendirme yapıyoruz. Güle güle oturun” şeklinde konuştu.

 

İŞTE ÖDÜL ALAN GAZETECİLER

 

 

16 Ocak Basın Onur Günü dolayısıyla düzenlenen Gazetecilik yarışmasında Haber Dalı’nda Senem Ataş, Kerim Yavuz, Samet Kahraman, Şahin Oktay ve Arif Bulut, Haber Fotoğraf Dalında Tahir Turan Eroğlu, Ergün Ayaz, Mesut Işık ve Nazif Cemhan Şen, Röportaj dalında Suriye Çatak Tek, Emre Kurtbay, Selin Becer, Mevlüt Soysal, Mizanpaj dalında Mustafa Yazıcı, Sevda Arslan, Selim Uysal ve Evren Kızıltaş, Görüntülü Haber dalında Cüneyt Horozal, Halit Yılmaz, Cemal Kaplan, Refik Fidan ve İbrahim Aktaş ödüllerini aldılar.