POSCO işçileri mecliste

  • 2018-01-10 10:53:27 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
POSCO işçileri mecliste

POSCO ASSAN işçileri ve Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ve sendika yöneticileriyle birlikte İşçilerin iradesinin yok sayılmasına karşı; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nı protesto etmek için Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bir basın açıklaması düzenlendi.

 

TBMM önündeki basın açıklamasına CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet  ile CHP İzmir Milletvekili Musa Çam’da  katıldılar.

Yapılan basın açıklamasında, “Kocaeli Asım Kibar organize sanayi bölgesinde kurulu bulunan, Kibar Holding ve Kore’li Posco Çelik grubunun ortaklığında kurulan POSCO ASSAN’da işyerinde 420 işçi Anayasa’nın ve uluslararası anlaşmaların kendilerine tanıdığı sendikalaşma hakkının çalıştıkları fabrikada da geçerli olması için iki ayı aşkın süredir mücadele ediyor. Sendikamıza üye olan işçiler, ilk günden itibaren baskı, tehdit, işten çıkarma dahil her türlü hukuksuzluğa maruz kaldılar.  Bu hukuksuzluklara geçen hafta bir yenisi daha eklendi. Sendikamızın çoğunluk tespit yazısını tarafımıza göndermeyi iki aya yakın süredir bekleten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, daha sonra nasıl olduğu anlaşılamayan bir biçimde yetkisizlik tespit yazısı gönderdi. Oysa başvuru tarihinde sendikamız, yasanın aradığı çoğunluk üye sayısına sahipti. Bunu e-devlet sistemi üzerinden bizlerde görebiliyorduk.

ÜYELERİMİZ SORGUYA ÇEKİLDİ

Üyemiz işçiler fabrikada sorguya çekildi, sendikamızdan istifa etmeleri için tehdit edildi. Olmayınca işten atma saldırısı başladı. 80’in üzerinde üyemiz bu süreçte işten çıkarıldı. Hak arayışını güçlendirmek, yaşanan haksızlığı kamuoyuna duyurmak için Güney Kore konsolosluğu ile Kibar Holding merkezi önünde yaptığımız kitlesel basın açıklamalarında birçok zorlukla ve engellemeyle karşılaştık. Hiçbiri bu mücadeleyi durdurmadı. İşçileri pes ettiremedi.  Ama vazgeçmeyeceğiz. Sendikamız bu hukuksuz uygulamayı mahkemeye taşıyacaktır. Yetki mahkemesi bu yasa dışı uygulamayı ortadan kaldıracaktır. Ülkemizde Anayasa ve yasaların işverenlerin hükümete talimatıyla rafa kaldırılmasına, işçilerin hak aramasının önünün kesilmesine, mücadelemizi yükselterek karşı duracağız.” denildi.

İŞÇİLER CHP GRUP TOPLANTISINA KATILDI

POSCO işçileri CHP Grup toplantısına da katıldı. CHP genel başkanı  Kemal Kılıçdaroğlu, toplantıda sendika haklarının engellenemeyeceğini söyleyerek işçilere destek verdi. CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet toplantıya işten çıkarılan POSCO emekçileri ile katıldı. Öte yandan CHP milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet işçilerel yakından ilgilenerek onların mücadelesine desteğini sürdürdü.