CHP ilçe başkanı Musa Yılmaz'dan 10 Ocak bildirisi

  • 2018-01-09 10:37:54 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
CHP ilçe başkanı Musa Yılmaz'dan 10 Ocak bildirisi

CHP Gebze ilçe başkanı Musa Yılmaz, Türkiye’nin basın özgürlüğü açısından geriye doğru gittiğini ve basın özgürlüğü olmayan ülkeler kategorisinde bulunduğunu söyledi.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yapan Yılmaz, “Hem basın özgürlüğü hem de gazetecilere karşı kötü muamele açısından Türkiye olması gerekenin çok gerisinde. Bugün Türkiye’de özgür basından söz etmek ne yazık ki olanaksız. Bir yandan gazeteciler işten çıkarılıyor, darp ediliyor, istifaya zorlanıyor diğer yandan mevcut hükümet, yayın organlarına baskı uyguluyor. Basın özgürlüğü ve demokrasi konusunda mücadele eden arkadaşlarımızın bu şekilde baskı görmesi üzüntü verici durumdur” dedi.

 

ÖZGÜR BASIN ÖNEMLİ

 

 

Özgür basının demokrasinin gelişmesi açısından çok önemli olduğunu ve özveri gerektiren bir meslek olduğunu vurgulayan Musa Yılmaz, “Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 5 Şubat 1924’te İzmir’de gazetecilerle sohbeti sırasında, “Türkiye basını milletin gerçek ses ve iradesinin doğduğu yer olan cumhuriyetin etrafında çelikten bir kale oluşturacaktır. Bir düşünce kalesi, düşünce yolu kalesi. Basın görevlilerinden bunu istemek, cumhuriyetin hakkıdır” demiştir. Gazeteciliğin hak ettiği konuma gelmesi ve özgür basının önündeki engellerin kaldırılması temennisiyle gazetecilerimizin Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, görevlerini yaparken yaşamlarını yitiren tüm gazetecileri saygıyla anıyor, gerçekten özgür basın umuduyla tüm basın çalışanlarımıza başarılar diliyorum.