Hünkar çayırının satılmasına tepki

  • 0000-00-00 00:00:00 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Hünkar çayırının satılmasına tepki

Tarihi Hünkar Çayırının Erzincanlılar Vakfı’na satılmasına kamuoyunun tepkisi gittikçe artıyor.

Bugün de siyasi partiler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar Hünkar çayırında Cuma namazı kıldılar ardından da basın açıklaması ile kararı protesto ettiler.

CHP Gebze ilçe başkanı Musa Yılmaz, Çayırova ilçe başkanı Selahattin Kaya, Dilovası ilçe başkanı Kerem Aydemir, meclis üyeleri ve yöneticilerinin yanı sıra Saadet Partisi Gebze ilçe başkanı Necati Korkmaz ve yöneticilerinin de katıldığı Cuma namazına Ak Partili bazı meclis üyeleri ve yöneticileri de bireysel olarak katılarak destek verdiler.

Sivil toplum kuruluşları adına bir konuşma yapan Kars Ardahan Iğdır Vakıf Başkanı Mehmet Irak, tarihi Hünkar çayırının satışının yanlışlığına dikkat çekerek, “Biz üniversiteye karşı değiliz, üniversitenin buraya yapılmasına karşıyız” diye konuştu.

Diğer yöre derneklerini de aradıklarını ancak bazılarının gelmek istemediğini vurgulayan Irak, bu dernekleri de sert bir şekilde eleştirdi.

 

 

YILMAZ:”TARİHE SAYGISIZLIK”

 

Platformun ardından ayrı bir basın açıklaması yapan CHP Gebze ilçe başkanı Musa Yılmaz da yaptığı konuşmada, alınan kararın yanlışlığını sert bir ifade ile eleştirerek bu yanlıştan dönülmesi gerektiğini vurguladı.

 

Yılmaz, konuşmasında, “Fatih Sultan Mehmet bir çağı kapatıp, yepyeni bir çağı açan ve o çağa düzen veren bir imparatordur. Ezelden ebede böyle haşmetli bir tarihi içinde barındıran, Fatih Sultan Mehmet Hanın son nefesini verdiği yer olan Hünkar Çayırı'nı değere vurup, satmak nasıl bir vicdansızlıktır. Hünkar Çayırı siyasi bir konu değil, Gebze için tarihi ve yaşamsal bir konudur. Geleceğini kendi ayakları üzerinde bağımsız olarak hayal eden Gebze; tarihi simgelerinden biri olan Hünkar Çayırı'nı böyle yağmalatamaz. Yağmalatırsa kendi ayakları üzerinde duramaz. Gebze'de yaşayan biri olarak tavsiyem bu yanlışı yapanların yanlıştan dönmeleridir” diye konuştu.