Kocaeli Veli-Der kınadı

  • 2017-12-25 01:44:41 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Kocaeli Veli-Der kınadı

İzmir’in Dikili ilçesinde bir erkek öğrenci yurdunda 7 çocuğun cinsel istismara uğradığı iddiası üzerine Kocaeli’deki Öğrenci Veli Derneği (VELİ-DER), basın açıklaması ile olayı kınadı.

Başkan Göksal Yılmaz ile yöneticiler Gültekin Keskin ve Bilge Altuntaş yaptıkları açıklamada, “Gene bir cemaat/tarikat “yurdu”; gene “dokunulan” çocuklarımız! Daha önce de onlarca çocuğumuz istismara uğramış ve dönemin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı, “... bir kereden bir şey olmaz!” demiş, diyebilmişti! Ensar’da yaşananlar ne “ilk” idi, ne de -maalesef- son oldu: Ülkenin dört bir yanında, benzer “yurtlarda”, hemen her gün “taciz-tecavüz” haberlerinin, yangınların, her türden şiddet haberlerinin ardı arkası kesilmedi. Çocuklarımızı emanet ettiğimiz MEB, onların başına gelen her “kötülükten” sorumludur!

 

MEB “suç ortağı” olarak anılmak istemiyorsa, tarikat-cemaat vakıflarıyla imzaladığı protokolleri derhal iptal etmeli; bu vakıflara ait “yurtları” kapatmalıdır. Çocuklarımızın her türlü eğitim, öğretim, barınma, can güvenliği ve sağlığından MEB, dolayısıyla da DEVLET sorumludur. MEB (Devlet!), çocuklarımızın “canını acıtan”, onlara “dokunan”, onları “yakan”, “şiddete maruz bırakan” her türlü “kurumla” ilişkisini kesmeli; buralarda işlenen suçları “bir kişinin” üzerine yıkıp “münferit” olay algısı yaratarak sorumluluktan kurtulmaya çalışmaktan vazgeçmelidir! Bir kez daha UYARIYORUZ: Bu protokoller derhal iptal edilip, birer “kurumsal suç odağına” dönüşen tarikat- cemaat yurtları kapatılmaz ve buralarda çocuklarımıza “dokunulmaya” devam edilirse, MEB’i SUÇ ORTAĞI ilan edeceğiz!”