Gebze'de ön seçim olacak

  • 2013-10-28 11:33:17 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Gebze'de ön seçim olacak

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, Gebze ilçe başkanı Sedat Tatar ile birlikte ilçe örgütünde bir basın toplantısı düzenledi. Kocaeli’nin 7 ilçesinde demokratik ve şeffaf bir ön seçim yapıldığını belirten Kaplan, ön seçim beklentisi olan Gebze’de de önümüzdeki süreçte ön seçim yapılacağını açıkladı.

Kocaeli’nde tek adayın olmadığı yerlerde eğilim yoklaması yapılmasına yönelik bir karar alındığını aktaran Milletvekili Kaplan, bu konuyla ilgili süreci şu şekilde anlattı:

 “İl ve ilçe başkanları, milletvekili arkadaşlarımızla yaptığımız toplantıda ön seçim konusunda görüşümüzü, bu konuyla ilgili genel merkez komisyonumuza ilettik, komisyon da üye ile eğilim yoklaması yönünde karar verdi. Her ilçe ayrı ayrı ele alındı. Gebze konuşulduğunda, mevcut iki aday adayının bulunduğu ancak kamuoyu tarafından ismi genel merkeze iletilen, Gebze’de ismi bilinen ancak partimize üye olmayan bir isim ile görüşülmesinde yarar olduğu belirtildi. Bu kişi ile görüşülmesinin ve Gebze için bir kez daha değerlendirilmesinin yararlı olacağı ifade edildi. Biz de il ve ilçe başkanlarımın, genel merkezimizin bilgisi dahilinde bu isim ile görüştük, daha sonra da süreci noktalayıp bu konuyu noktaladık. Bu görüşme, kamuoyunun talebi ve eğilimi doğrultusunda genel merkezimizin isteği ile yapılmıştır.”

İl ve ilçe örgütlerinden farklı bir arayış içinde olmadığını kaydeden Kaplan, genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun, ‘Kamuoyu anketlerinden uzak ara önde çıkan kişi benim adayımdır’ sözünü anımsatarak, “Benim, Gebze’deki iki aday adayını istememe gibi bir durum söz konusu olamaz. Ben örgütüme ve üyelerime rağmen siyaset yapmam” şeklinde konuştu.

Kocaeli’nin 7 ilçesinde yapılan eğilim yoklamasının diğer partilere ders olması gerektiğini ifade eden Kaplan, “Düzeyli ve nitelikli eğilim yoklamamız diğer partilere ders olmalı. Yüzde 70-75’lik katılım oranı ve coşku, üyelerimizin 1989’dan itibaren ön seçim özlemi çektiklerini göstermiştir” diye konuşt.

 

Büyükşehir Belediyesi P plaka sorununu çözmeli

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 31 Ekim tarihinde yapacağı P plaka ihalesiyle ilgili de açıklama yapan Milletvekili Kaplan, “P plaka mağdurlarının durumunu UKOME başkanına zaman zaman bildirerek çözmesini istiyorum. Ancak başkan, ‘P plaka mağdurları yok, mağdurları oynayanlar var’ diyor. Şu anda 5400 plaka var ancak 800’ü halen daha alındığı halde hiç kullanılmamış. Ben diyorum ki, bu ihalede bu işi yapanlara verilsin, mağduriyetleri giderilsin. İhale bedeli 25 bin TL+KDV olan bu plakaların piyasada 60 bin lira civarında olduğu söyleniyor. Birileri zamanında çokça alıp bloke etmiş ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ne yazık ki bu işin borsasının oluşmasına neden olmuş. Biz bu işin takipçisi olacağız” dedi.

 

Tatar:”Demokrasi şöleni”

 

CHP Gebze ilçe başkanı Sedat Tatar da, Kocaeli’nin 7 ilçesinde yapılan ön seçimin bir demokrasi şöleni olduğunu ifade ederek, “Yüzde 70’lere varan katılım oldu. Nitelikli, şeffaf bir şekilde partimiz kendi içinde demokrasiyi yaşattı. Önümüzdeki günlerde Gebze’de de ön seçim olacak ve iki aday adayımızdan birisi belediye başkan adayımız olacak. Her ikisi de çok değerli ve nitelikli aday adayımızdır” şeklinde konuşt.

Toplantının sonunda CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, ilçe başkanı Sedat Tatar, Gebze belediye başkan aday adayları Yüksel Genç ve Nilgün Aydın hep birlikte basın mensuplarına poz verdiler.