GTO Başkanı büyüme rakamlarını değerlendirdi

  • 2017-12-11 03:19:07 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
GTO Başkanı büyüme rakamlarını değerlendirdi

Gebze Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı NAİL ÇİLER,Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan, yılın üçüncü çeyreğine ait ekonomik büyüme rakamlarını değerlendirdi.

Ekonomimizde yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 11,1 oranında büyüme kaydedilmesinin oldukça memnuniyet verici ve iş çevrelerindeki motivasyonu arttırıcı nitelikte olduğuna dikkat çeken Çiler, çift haneli üçüncü çeyrek büyüme verisinin, ülkemizi G-20 ülkeleri arasında, büyümede Çin ve Hindistan’ı da geçerek en üst sıraya taşıdığını dile getirdi. GEBZE TİCARET ODASI Başkanı, tüm tahminlerin aşılarak, 2011 yılının üçüncü çeyreğinden bu yana en yüksek seviyeyi gören Türkiye ekonomisinin kaydettiği bu büyüme oranında, Kredi Garanti Fonu’nun, istihdam ve vergi teşviklerinin, vergi indirimlerinin etkili olduğuna da vurgu yaptı.                                                                                                                      Türk işadamlarının, sanayicilerinin kendi güç ve potansiyellerini, kararlılık unsuru gözeterek iş alanlarına yansıttıklarını, istatistiki verilerle de gözler önüne serildiğini dile getiren Nail Çiler, bölgemizin bu büyüme oranına olan katkısının da yadsınamaz nitelikte olduğunu ifadelerine ekledi.

Bu büyüme içerisinde özellikle sanayi sektörünün %14,8’lik büyümesinin önemine dikkat çeken Çiler, bu artışların ileriye dönük oldukça cesaret verici olduğunu, burada gözden kaçırılmaması gereken unsurun büyümenin önümüzdeki süreçte sürdürülebilir hale getirilmesinin, 2023 hedeflerine sağlam adımlarla ilerliyor olduğumuzun da en önemli göstergesi olduğunu belirtti.