Veliler imza kampanyası başlattı

  • 2017-12-06 12:17:01 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Veliler imza kampanyası başlattı

Veli Der Kocaeli Şubesi, yeni eğitim müfredatıyla ilgili basın açıklaması yaptı. Açıklamanın ardından stant kurarak imza kampanyası başlattı

Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der) Kocaeli Şubesi, eğitim müfredatla ilgili Belediye İş Hanı önünde basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasının ardından stant kurarak imza kampanyası başlatıldı. Açıklamayı okuyan Veli-Der Kocaeli Şube Başkanı Göksal Yılmaz, “Eğitim, bir ülkenin geleceğidir. Uygulanacak eğitim sistemleri, ülkelerin geleceğinin nasıl şekilleneceği hakkında önemli ipuçları taşır. Eğitimde uygulanan ‘müfredat’ ise deyim yerindeyse ‘eğitimin anayasası’ gibidir” ifadelerini kullandı.

LAİK VE BİLİMSEL ÇERÇEVE YOK EDİLDİ

AKP iktidarının 2017 yılı başında gündeme getirip, yaz aylarında ‘son şeklini’ vererek uygulamaya koyduğu ‘yeni’ müfredat programıyla laik ve bilimsel çerçeveyi tamamen yok ettiğini savunan Yılmaz, “Bu müfredat hazırlanış biçimi, çerçevesi ve içeriği itibarıyla tamamen anti demokrattır; katılım ve kapsayıcılıktan uzaktır; ‘şeffaflık ve bilimsel ilkeler’ gözetilmeden; deyim yerindeyse ‘yangından mal kaçırırcasına’ tüm topluma dayatılmıştır” ifadelerini kullandı.

EN BÜYÜK YIKIM EĞİTİMDE

Milli Eğitim Bakanı’nın “Yüz bine yakın öğretmenle saha çalışması yapıldı. Bunun dışında, yüz seksen beş bin kurumsal ve bireysel öneri sunuldu; bu anlamda cumhuriyet tarihinin en demokratik müfredatını hazırladık” sözlerini hatırlatan Yılmaz, “AKP 15 yıldır sürdürdüğü devri iktidarında, en büyük yıkımı eğitim alanında yarattı. Sürekli değiştirdikleri sınav ve yerleştirme sistemleri, neredeyse her bakanla birlikte ‘yeni’ diye ilan ettikleri müfredat programları ile eğitimi tam anlamıyla yapboz tahtasına çevirdiler” dedi.

İMAM HATİP OKULLARINA MAHKUM ETMEK İSTEMEKTİR

 

Son olarak Yılmaz “2012 yılında gene tam bir dayatmayla geçilen 4+4+4 sistemiyle eğitimdeki gericileşme ve piyasalaşma hız kazanarak çocuk işçiliği ve çocuk gelin sayıları utanç verici bir niceliğe ulaştı. Gene bu sistem nedeniyle iki milyondan fazla çocuğumuz örgün eğitim dışına itildi. Son olarak ‘TEOG’da sınavı kaldırıyoruz’ diye büyük gürültüyle ilan ettikleri yenileşme sürecini, okulları ‘nitelikli ve niteliksiz okullar’ şeklinde tasnif ederek noktalayan MEB, hem çocuklarımızı hem de öğrenci velilerini mahalledeki imam hatip okullarına mahkum etmek istemektedir” şeklinde konuştu