Levent Altun yazdı

  • 2017-12-04 08:34:35 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Levent Altun yazdı

Geçtiğimiz Pazar günü hem Ak Parti Gebze hem CHP Darıca için kongre günüydü. Kongreler sayesinde delegeler söz hakkı bulur ve demokrasi yaşatılır. CHP Darıca’da delegelerin tercihine saygı duyuldu ve sandıktan çıkan Yakup Törk ilçe başkanlığına devam ediyor.

Ak Parti Gebze’de ise kongreye bir gün kala ertelendi ve delegelere büyük haksızlık yapıldı.

Ak Parti Gebze ilçe teşkilatının kongresi tam anlamıyla bir yılan hikayesine döndü. Mevcut başkan Hasan Soba’nın yeniden aday gösterilmeyeceği süreçten bu yana yaşananlar gerçekten de komedi gibi.

O süreci kısaca bir hatırlayalım.

Hasan Soba’nın yerine geçecek ilçe başkanı için 4 isim vardı. Köksal Tatoğlu, Mustafa Yıldıztekin, Ufuk Ekinci ve Hüseyin Kurt.

17 Eylül’de yapılacak kongre için bu 4 adaydan 3’ü yani Köksal Tatoğlu, Mustafa Yıldıztekin ve Ufuk Ekinci Ankara’ya görüşmeye çağırıldı.

Siyaset kulisleri bu üç isimden birinin Gebze ilçe başkan adayı olacağını düşünüyor ve hangisinin olabileceğini tartışılıyordu.

Oysa şok bir gelişme yaşandı ve üç aday, hiç görüştürülmeden Gebze’ye geri gönderildi.

Siyaset kulisleri bunun nedenlerini tartışırken, Mahmut Yandık ismi ortaya atıldı. Tüm gözler Mahmut Yandık’a çevrildiğinde, 17 Eylül’den Ekim ayına ertelenen Gebze kongresi yine ani bir değişmeyle Aralık ayına ertelendi.

Tüm bu isimleri öğüten siyaset kamuoyu, Aralık kongresi için yeni bir ismi önünde buldu.

Bu isim, İrfan Ayar’dı.

İrfan Ayar ismi açıklandıktan sonra çok büyük tartışmalar yaşanmaya başlandı. Köksal Tatoğlu, Hüseyin Kurt ve beraberindekiler genel merkezin yanlış yönlendirildiğini iddia ederek İrfan Ayar ismini kabul etmediler ve karşı liste için çalışma başlattılar.

İl Başkanı Şemsettin Ceyhan geçen bu süreçte sürekli hatalı ve Gebze’yi yok sayan hamlelerle işi iyice çıkmaza soktu. Aslında düşündüğü şey, bir oldu-bitti ile istedikleri ismi ve yönetimi herkese kabul ettirebilmekti.

Ama başaramadı.

3 Aralık’ta yapılması kararlaştırılan kongrede teşkilatın desteklediği İrfan Ayar’ın karşısına Hüseyin Kurt aday olarak çıktı.

Daha önceki kongrede de Hasan Soba’nın karşısına bir aday çıkmıştı ve kongre ertelenmemişti. Teşkilatın desteklediği Hasan Soba kazanmıştı.

Peki şimdi neden ertelendi?

Teşkilatın desteklediği İrfan Ayar’ın, Hüseyin Kurt karşısında kazanamayacağı mı düşünüldü? 

Nedenleri kadar sonuçları da önemli bence bu durumun. İktidar Partisinin kongresi Eylül ayından bu yana sürekli erteleniyor ve ortaya atılan bir sürü isim sürekli değişiyor.

Ak Partinin Gebze’deki oy oranı malum. En yakın muhalefet partisinin iki katı oranında. Belli ki bu durum Ak partide ciddi bir şımarıklığa neden olmuş. Bir başka sıkıntı ise, il başkanının Gebze’yi hiç önemsemediği ve her istediklerini İzmit’te gerçekleştirmeye çalışmalarıdır.

Hüseyin Kurt ve Köksal Tatoğlu güçlü isimler olmasaydı emin olun ki bu kadar sıkıntı yaşanmayacaktı. İrfan Ayar ismi belirlendiyse, o seçilecek ve üç gün konuşulduktan sonra her şey unutulacaktı.

Ama Hüseyin Kurt ve Köksal Tatoğlu, her istendiği zaman harcanacak isimler olmadıklarını kanıtladılar. Şemsettin Ceyhan bu başarısızlığın altında kalarak –yeniden aday gösterilmeyerek- bedel ödeyecektir.

Peki bundan sonra ne olacak?

Artık olması gereken, yeniden belirlenecek kongrede kim aday olursa olsun ortaya sandık konulacak ve delege kimi seçerse, Gebze’de ilçe başkanı o olacaktır.

 

Bunun dışındaki tüm gelişmeler mantıkla ve vicdanla kabul edilir şeyler olmayacaktır.