Levent Altun yazdı

  • 2017-11-27 09:13:33 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Levent Altun yazdı

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet bugüne kadar yaptığı çalışmalarla iki şeyi başardı.

Birincisi, bir milletvekilinin neler yapabileceği.

İkincisi, bir kadın siyasetçinin neler yapabileceği.

Türkiye’de kadın olmak zor.

Kadın siyasetçi olmak ise çok daha zor.

Fatma Kaplan Hürriyet, tüm bu zorluklara rağmen Kocaeli’de ilk sıradan milletvekilliği seçildiğinde, aslında hem CHP hem Kocaeli açısından çok sıra dışı bir gelişmenin de aktörü olmuştu.

Erkek egemen bir toplum ve siyaset sahnesinde kadın olarak ilk sırada seçilmesi, Fatma hanımın sırtına büyük bir misyon ve sorumluluk yükledi.

Başarılı olamazsa, kadınların siyasette yer alma idealleri ve beklentileri sıradan bir konu olarak kalacaktı.

Oysa Fatma hanım geçen süreçte gösterdiği performans ve çalışmayla ‘kadınlar mutlaka siyasette olmalı’ örneğini en güzel bir şekilde ortaya koydu.

Genç, dinamik, samimi, güler yüzlü yapısıyla vatandaşla olan iletişimi en iyi seviyeye çıkardı.

Kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütleriyle bağını güçlendirerek hem şehirle hem de ülkeyle ilgili gündemi en iyi şekilde analiz etme şansına sahip oldu.

Bir yandan şehrin yerel sorunlarını Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşıyarak ülke gündeminde yer almasını sağlarken, diğer yandan da mecliste memleketin genel sorunlarına birebir müdahil olarak Kocaeli’yi en iyi şekilde temsil etti.

Geçtiğimiz aylarda mecliste iç tüzük görüşmelerinde AKP’li vekillerin fiziki saldırısına maruz kalan ve ‘Yere Batsın Başkanlığınız” diye yaptığı o müthiş konuşmayla tüm Türkiye’nin gönlünde taht kuran Fatma hanım, ülke gündemine dair samimi ve cesur açıklamalarıyla vatandaşın hem sesi hem sözü oldu.

Fatma Kaplan Hürriyet’i asıl başarılı yapan ise son derece samimi ve cesurca sorunların üstüne gitmesi.

İnsanların sorunlarıyla yakından ilgilenmesi, ciddiye alması, çözmek için samimi bir çaba harcaması.

İzmit’in Cedit mahallesindeki vatandaşların kentsel mağduriyet yaşamaması için de mecliste önerge verdi, Gebze’nin Hürriyet ve Yavuz Selim mahallesindeki vatandaşların tapularını alabilmesi için de.

Kadın cinayetleri ile ilgili de mecliste mesai harcadı, emeklilikte yaşa takılanların haklarını kazanabilmesi için de…

İzmit’te sendikaya üye oldukları gerekçesiyle işten çıkarılan Posco işçilerinin de sesi oldu, Gebze’de greve çıkan SCA Yıldız işçilerinin de…

Fatma Kaplan Hürriyet aslında hem nasıl milletvekilliği yapılacağını gösterdi hem de fırsat tanındığında bir kadın siyasetçinin neler yapabileceğini…

Fatma hanım, siyaset yapan ya da yapmayı düşünen kadınlar için de çok güzel bir rol model olmuştur.

‘Neden bir kadın milletvekili olmasın?’ sorusunun yerini bundan böyle, ‘Neden bir kadın belediye başkanı olmasın?’ soruları almaz mı?

 

Neden olmasın?