Levent Altun yazdı

  • 2017-11-09 11:10:26 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Levent Altun yazdı

Güzel şeyler yapmak, bir tırtılın kelebeğe dönüşmesi gibidir.

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Cumartesi sabahı olağan genel kurulunu gerçekleştirecek. Bu kongrenin Gebze bölgesi için ayrı bir önemi var. Bu önemi daha iyi anlayabilmek için 3 yıl öncesine gitmekte yarar var.

Çünkü insanlar bazı şeyleri çabuk unutuyor. Hatırlatmak lazım.

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti olarak 3 yıl önceki kongreyi yaptıktan sonra ben başkan vekili, Cüneyt Türesin arkadaşımız da başkan yardımcısı olarak görev aldık. (İleriki süreçte sağlık sorunlarından dolayı Cüneyt arkadaşımız görevi bıraktı. Yönetimde yer almamasına rağmen İsa Turhan abim her zaman bu bölgedeki çalışmalarımızda bize destek oldu.)

İlk toplantımızı Gebze’de tüm Gebzeli meslektaşlarımızla birlikte yaptık. Ardından ilk yönetim kurulu toplantımızı Darıca’da gerçekleştirdik.

Darıca Belediyesi ile yaptığımız protokol ile, Cumhuriyet parkı içinde daha önce Bilgi Evi olarak kullanılan yeri, Medya Evi’ne dönüştürerek meslektaşlarımızın kullanımına açtık. (Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak’a, Ak Parti-CHP ve MHP’li tüm meclis üyelerine teşekkür ediyorum.)

Darıca Medya Evi toplantı salonumuzda birçok eğitim semineri, toplantı ve buluşma gerçekleştirdik.

Gebze bölgesindeki meslektaşlarımıza ve üyelerimize eğitim, sağlık, sosyal-kültürel, sportif ve çeşitli konularda eğitim, etkinlik, gezi gerçekleştirdik.

Petrol-İş Sendikası Gebze şubesinde “fotoğrafçılık” semineri,

Darıca Medya Evi’nde “Gazetelere KOSGEB destekleri” ile ilgili toplantı,

Medicalpark Hastanesi’nde “İlk Yardım” Eğitimi,

Kocaeli Gazeteciler Cemiyetimizin tüm şehrimizdeki meslektaşlarımızı kapsayan hizmetlerinden Gebze bölgesindeki meslektaşlarımızı da yararlandırdık.

Özellikle ‘Kent Kart’ uygulaması sadece şehrimizde değil Türkiye’de bile örnek bir uygulama olmuştur. Sahadaki muhabir arkadaşlarımız artık haberlere tamamen ‘ücretsiz’ olarak gidiyorlar. Gazete sahiplerini de muhabirler için yol parası yükünden kurtardık.

Aracı olanlara da ücretsiz park uygulamasını başlattık. Kocaeli’de olduğu gibi Gebze’de de araç sahibi meslektaşlarımız araçlarını belli bir süre ücretsiz olarak park ediyorlar.

Derince’de cemiyetimiz öncülüğünde TOKİ tarafından evi olmayan üyelerimiz için yapılmakta olan 16 Ocak Basın Sitesi ile ilgili Gebzeli meslektaşlarımıza bilgilendirme toplantısı yaptık.

Bölgedeki meslektaşlarımızın da o konutlardan yararlanması için çalıştık ve çok şükür bunun mutluluğunu yaşıyoruz.

Kocaeli genelindeki tüm muhabirlere ücretsiz bisiklet dağıtımı yaptık ve 40’a yakın Gebzeli muhabir de bundan yararlandı.

Meslektaşlarımızın konut ve yol ihtiyaçlarının yanı sıra sağlık ihtiyaçlarını da çözmek için Medicalpark ve Medcity Tıp Merkezi ile indirim anlaşmaları yaptık. Önümüzdeki günlerde diş, göz ve diğer alanlarında da yeni çalışmalarımız olacak.

Gazetecilik oldukça yıpratıcı, yorucu, stresli ve zor bir meslek. Çoğu zaman eşinden ve ailesinden fedakarlık yaparlar.

Biz de bu dönem Gebze’deki meslektaşlarımızın bir nebze olsun dinlenebilmeleri ve eğlenebilmeleri için sosyal-kültürel, sportif ve gezi etkinlikleri gerçekleştirdik. Bu etkinliklerin birçoğunda bize katkı sağlayan Darıca Belediye başkanı Şükrü Karabacak’a meslektaşlarım adına çok teşekkür ediyorum.

Yüksek Hızlı trenle Konya’yı gezdik.

Otobüs ile Edirne’nin tarihi ve turistik yerlerini gezdik.

Kocaeli’deki tüm meslektaşlarımızı da aileleriyle birlikte davet ederek yine Darıca Belediyesi’nin desteğiyle İstanbul boğaz turu gerçekleştirdik.

Bayramoğlu’ndaki Basın İlan Kurumu tatil köyünde Gebze bölgesindeki meslektaşlarımız için bir mangal partisi düzenledik. Tüm meslektaşlarımızı ve protokol üyelerini buluşturduk, güzel bir gün geçirdik.

Bölgemizdeki meslektaşlarımız için sinema etkinliği düzenledik. Gebze Center AVM katkılarıyla 100’ün üzerinde meslektaşımızla birlikte film izledik.

Gebze Teknik Üniversitesi işbirliğiyle üyelerimiz arasında bir masa tenisi turnuvası gerçekleştirdik. Rektörümüz Prof. Dr. Haluk Görgün’e teşekkür ediyorum.

Yaptığımız çalışmalar sadece bölgemizle sınırlı kalmadı. Darıca’da hizmete açtığımız Medya Evimiz tüm Türkiye’ye örnek oldu.

Nevşehir Gazeteciler Cemiyeti de aynı modeli uygulayarak Nevşehir’de açtı. Aslen Nevşehirli olan Gebze belediye başkanımız Adnan Köşker de malzeme desteği sağlayarak Gebze ve Nevşehir arasında bir gönül köprüsü kurulmasına katkı sundu.

Darıca Medya Evimiz siyasetten bürokrasiye, sivil toplum kuruluşlarından farklı kesimlere ev sahipliği yaptı.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca başta olmak üzere, Türkiye’nin dört bir yanından cemiyet başkanımızı ağırladık.

Genel başkanımız Yılmaz Karaca’nın yanı sıra Genel Başkan Yardımcısı Cafer Esendemir, yönetim kurulu üyeleri Okan Çalışkan, İsrafil Avcı ile birlikte Gebze bölgesindeki gazeteleri ziyaret ettik. Meslek örgütünün üst düzey yöneticilerini ilçemizdeki gazetelerle buluşturmak, onların görüş ve beklentilerini dinlemek çok faydalı oldu.

Hemen yanı başımızdaki Basın İlan Kurumu Bayramoğlu tesislerinde çeşitli aralıklarla gerçekleştirilen ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen meslektaşlarımıza ev sahipliği yaptık. Bölgemizde kaldıkları süre içinde yardımcı olduk, kendimizi tanıttık, sohbet ettik, bilgi alış verişi yaptık.

Bu konuda en önemsediğim çalışmamız ise Diyarbakırlı meslektaşlarımızı 3 gün bölgemizde ağırlamamızdır. Cemiyet başkanımız Çetin Gürol ve İsa Turhan ile günü birlik olarak gittiğimiz Diyarbakır’da meslektaşlarımızın durumunu yerinde inceledikten sonra kararlaştırdığımız bu proje ile, 20’ye yakın Diyarbakırlı meslektaşımızı 3 gün Bayramoğlu’nda ağırladık.

Yaşadıkları zorlukları tüm Türkiye’ye duyurmak için Gebze Ticaret Odası’nda bir panel düzenledik, muhteşem bir panel oldu. Ev sahipliği yapan Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler’e teşekkür ediyorum.

Sadece kendi alanımızda değil farklı alanlarda da çalışmalar yaptık.

Gebze Kaymakamlığı ile birlikte İpek Çulha öncülüğündeki ‘İyilik Festivali’ne katıldık. Topladığımız kitaplar, okul kütüphanelerinde öğrencilere bilgi oldu. Başka dönemlerde topladığımız kitapları yine Türkiye’nin birçok ücra şehrindeki okullara gönderdik. Gebze Kaymakamlığı tarafından İyilik Ödülü’ne layık görüldük.

Sosyal sorumluluk projesi kapsamında, Türkiye Atık Pil İthalatçıları Derneği ile bir çalışma başlattık, atık pil kutusu dağıttık. Meslektaşlarımız hem atık pil toplayacak hem de yarışacak. En fazla atık pil toplayan kuruluşlarımız, Çevre Günü’nde ödüllendirilecek.

Aramızdan 3 yıl önce ayrılan merhum meslektaşımız Murat Tosunoğlu’nun adını yaşatmak için memleketi Ardahan’ın Hanak ilçesinde büyük bir caddeye adının verilmesine öncülük ettik. Büyük bir ışıklı tabela yaptırdık. Katkısı için Meclis üyesi Dilek Tan’a teşekkür ediyorum.

Yazının çok uzun olduğunu fark ettim. 3 yılı iki sayfaya ‘sığdıramadığımız’ bazı çalışmalar bunlar.

Elbette reklamını yapmasak da meslektaşlarımız için daha çok şeyler yapıyoruz ama hiç duyurmuyoruz bile. Çünkü bu tür şeyler zaten duyurulmaz.

Sonuç olarak meslektaşlarımızla hep birlikte olduk. Cenazelerini birlikte kaldırdık, düğünlerinde birlikte oynadık, mutlu günlerinde güldük, kötü günlerinde ağladık. Çünkü tüm bunları bir menfaat için değil, insanların yüzünde gördüğümüz bir tebessümün bizde yarattığı mutluluk için yaptık.

Güzel şeyler yapabilmek, bir tırtılın kelebeğe dönüşmesi gibidir. Bunu tek başınıza yapamazsınız, ekip işidir.

Gebze bölgesinde yaptığımız bu çalışmalarda hep yanımızda olan, destek sağlayan ve bizzat katılan Çetin Gürol başkanıma, ekip arkadaşlarım Hakan Süer, Ayşegül Kalaycı, Bahar Kaymakçı Erdoğan, Emre Tuncay, Erol Kaçmaz, Mevlüt Soysal, Nebiye Azak, Recep Şeyhoğlu, Sercan Özden, Şive Bağdiken, İbrahim Gürsel, yönetimden ayrılan Ahmet Yavuz, Cüneyt Türesin ve yönetimde olmamasına rağmen yönetimde gibi çalışan İsa Turhan’a, bize bu hizmetleri yapmamızda destek olan tüm kurum-kuruluş ve meslektaşlarıma teşekkür ediyorum.