Antalya'da göç ve mülteci semineri

  • 2017-10-28 08:33:26 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Antalya'da göç ve mülteci semineri

Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün Antalya’da düzenlediği “Basın mensupları için göç ve mültecilik konularında bilgi ve farkındalık semineri’ başladı.

Birleşmiş Milletler temsilcileri, Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği ve Türkiye’nin her şehrinden yerel gazetecilerin katıldığı seminerde göç ve mülteci konusu masaya yatırılıyor.

Kocaeli’den 7 gazetecinin katıldığı seminere, 41kocaeli.net adına editörümüz Levent Altun da katıldı. Seminerin açılışında konuşan Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği Genel Koordinatörü İbrahim Vurgun Kavlak, dünya genelinde her dakikada 20 kişinin ülkesini terk ettiğini belirterek şu anda 65,6 milyon mülteci bulunduğunu söyledi.

Dünyada en fazla mülteciye Türkiye’nin ev sahipliği yaptığını da vurgulayan Kavlak, “Türkiye’de 3,6 milyon mülteci var. 3,2 milyonu Suriyeli, diğer 400 bini de Afgan, Irak, İran ve Somali ülkelerinden. Türkiye’deki mültecilerin yüzde 70’i kadın ve çocuklardan oluşuyor” dedi.

 

30 MİLYAR DOLAR HARCANDI

 

Türkiye’deki mülteciler için bugüne kadar 30 milyar dolar harcandığına dikkat çeken Kavlak, Türkiye’nin eskiden mülteciler açısından geçiş ülke konumundan hedef ülke konumuna geldiğini dile getirdi.

Göç ve mülteci haberlerinde basının önemli bir rolü olduğunu kaydeden Kavlak, “Basın nasıl bakıyorsa vatandaş da öyle bakıyor” dedi.

Seminerin öğlenden sonraki bölümünde Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği ve Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü’nden konuşmacılar mültecilerin medyada koruma ve ihtiyaç odaklı temsili, Uluslararası göç örgütü de kamuoyunda göçmen algısı konularını masaya yatıracaklar.

 

İki günlük seminer yarın son bulacak.