CHP Hürriyet ve Yavuz Selim için önerge verdi

  • 2017-10-26 08:11:44 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
CHP Hürriyet ve Yavuz Selim için önerge verdi

- Gebze Belediyesi CHP’li meclis üyeleri Belediye Meclisi’ne Hürriyet ve Yavuz Selim Mahallelerin de halka tapularının verilmesi için önerge veriyor.

CHP Gebze İlçe Başkanı Recep Dursun gündem hakkında basın toplantısı düzenledi. Antik Kafede düzenlenen toplantıda ilçe Başkanı Dursun, Gebze Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyeleri, Hürriyet ve Yavuz Selim Mahalleleri’nin tapu konusuna ilişkin olarak Gebze Belediyesi Meclis Başkanlığı’na yazılı önerge verdiklerini söyledi.

Başkan Recep Dursun, konuşmasında Yavuz Selim ve Hürriyet Mahallelerinde1985 yılında tapu tahsis belgesi verildiğini hatırlatarak  2011 ve 2012 yıllarında hak sahibi tespitleri yapıldığına dikkat çekti ve  vatandaşların paralarını ödediğini vurguladı. Hak sahiplerinin mahallelerde 40 yıllık geçmişlerinin bulunduğunu söyleyen Dursun, ‘’vatandaşlara tapuları verilmesi gerekirken, 2012 yılında proje ilan edilen bu yerde hala ayak sürten bir anlayış var.

Vatandaşı yok sayıyorlar, rant düşüncesi var. Vatandaşımız da artık yeter diyor. Tapular çekmeceden çıkmadı diye feryat ettiler. Fakat belediye başkanı sürekli farklı beyanlar veriyor. Önce tapu veremeyiz derken, şimdi vereceğiz diyor. Bunun altının doldurulması gerekiyor. Vatandaşımız belediye başkanına güvenmediklerini söylüyor. Biz bu konuda önerge hazırladık. Bu önergeyi meclise sunacağız. Hak sahipleri oldukları konutların öncelikle bedelsiz olarak verilmesini istiyoruz. Bu olmazsa emlak beyanı üzerinden tapuların verilmesini ve sorunun çözülmesini istiyoruz. Bu tapularında hangi bedel üzerinden verileceği hususunda çok net ifadeyle açıklığa kavuşturulması gerekiyor. Orada yaşayan vatandaşlar müşteri değil, hak sahipleri” dedi.

İlçe Başkanı Dursun son olarak: “Burası konut alanından çevrildi. Tek endişemiz arsa spekülasyonu.  Bu konuda kamuoyu baskısı var. Bu iddiaların doğru olup olmadığını, orada yer sahiplerine bakarak görebilirsiniz büyük projelerde rant olur, engel olma şansınız yoktur” dedi.

CHP İlçe Başkanı Recep Dursun toplantıda ayrıca Mermerciler Fuar alanı ile ilgili olarak  gündeme gelen  bazı konulara ilişkin olarak bilgi verdi, “Büyükşehir Meclisinde CHP’ grubunun olumsuz oy vermesinin gerekçesi, ortada dolanan şaibeler, arsa spüklasyonu endişesi için.  Yer seçimi ne karşı olduğumuzdan itiraz yok. son dönemlerde arsa spekülasyonu, rant endişesi olduğu için çekincelerimiz hayır oyu oldu.” dedi.

 

basın toplantısına Gebze Belediyesi CHP’li meclis üyelerinden aynı zamanda KBB Meclisi Üyesi Dilek Tan ile birlikte Eşref Emin Güzey, Salih Işık ve Serkan Davutoğlu; yönetimden ilçe sekreteri İsmail Sungur ve başkan yardımcısı Olcay Öğüt ile Kadın Kolları Başkanı Ülker Yiğiteşlik etti. Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Sebahattin Günel ile mahallelerin derneklerinden yöneticilerin de yer aldığı toplantının diğer konukları ise Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Adana Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Erendemir ile aynı zamanda federasyon yönetimine yer alan Osmaniye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İsrafil Avcı ve Tarsus Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Okan Çalışkan oldu. Heyet toplantı bitmeden salondan ayrılınca Başkan Dursun toplantıya ara verip şehir dışından gelen konukları uğurladı.