EMEK Partisi’nde Hasan Atik yeniden başkan

  • 2017-10-09 08:04:13 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
EMEK Partisi’nde Hasan Atik yeniden başkan

8. Genel Kongre sürecinde olan Emek Partisi (EMEP), ilçe kongrelerini gerçekleştirmeye devam ediyor. Darıca ve İzmit İlçe Örgütü’nün kongresinin ardından Gebze İlçe Örgütü de kongresini gerçekleştirdi.

Emek Partisi Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan’ın divan başkanlığında gerçekleştirilen kongre, Emek-Demokrasi ve Sosyalizm mücadelesinde yaşamını yitirenler adına saygı duruşuyla başladı.

Emek Partisi Gebze İlçe Örgütü binasında gerçekleştirilen kongreye Eğitim-Sen Gebze Şube Yöneticileri ve Başkan Oğur Aydın, TKP Gebze İlçe Başkanı Mustafa Tozkoparan, Emek Partisi Darıca İlçe Başkanı Orhan Kaya ve Darıca ilçe Yöneticilerinin yanı sıra Gebze ilçe Örgütü üyeleri katıldı.

Çalışma raporunun sunumu ve mali raporun aklanmasının ardından katılımcılar söz aldı.

İlk Sözü alan Eğitim Sen Gebze Şube Başkanı Oğur Aydın ülkedeki baskı ve şiddet politikalarına dikkat çekti. Bu politikalara karşı birlikte mücadelenin önemine vurgu yaptı.

Ardından söz alan katılımcılar ülkedeki işçi ve emekçilerin her gün daha yoğun bir sömürü çarkına çekildiğini belirtti. Bu sömürü çarkının yıkılabilmesi için daha kararlı ve daha disiplinli bir şekilde bir arada olmak gerektiği ifade edildi.  

‘KAPİTALİZME KARŞI SOSYALİZM, SAVAŞA KARŞI BARIŞ, YOKSULLUĞA KARŞI EŞİTLİK ‘

Kongrede geçmiş dönem de ilçe başkanlığı görevini yürüten Hasan Atik tekrar başkan seçildi. Atik; ‘Faşizmin bu kadar arttığı, tek adam ve tek parti diktatörlüğünün egemen olduğu, toplumun bütün muhalif kesimleri ile hesaplaşmaya girilen böyle bir dönemde bizler hayatın her alanında mücadelemize devam edeceğiz. Gebze işçi ve emekçilerin yaşadığı bir kent. Bu sebeple her gün ya bir iş kazası, cinayeti, ya işçi ve emekçilerin grev, direniş ve hak alma mücadelesi ile yüz yüzeyiz. Ve görüyoruz ki mevcut hükümetin yüzü kendi halkına değil sermayedarlara dönük. ‘Ohal’den istifade ederek grevleri yasaklıyoruz’ diyen hükümet işçi grevlerini yasaklamaya devam ediyor. Emek Partisi olarak ülkedeki OHAL’e ve KHK’ler ile yürütülen baskı politikasının son bulması için kapitalizme karşı sosyalizm, savaşa karşı barış, yoksulluğa karşı eşitlik diyerek mücadelemiz kararlılıkla sürecek.’ Dedi.