Atık pil toplama yarışması

  • 0000-00-00 00:00:00 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Atık pil toplama yarışması

Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) bu yıl Kocaeli’de muhtarlar arasında bir atık pil toplama yarışması başlattı.  Büyükşehir Belediyesi’nin koordinasyonunda eylül sonunda bitecek yarışmada Kocaeli’nin 12 ilçesinde hd porno  en çok atık pil toplayan 12 muhtar ödül kazanacak… Her ilçede bir muhtara ödül olarak bir tablet verilecek . 

Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) Genel Sekreteri Neslihan Bahar geçtiğimiz yıl Türkiye çapında 720 ton atık pil topladıklarını, bunun 325 tonunu okul kampanyalarından sağladıklarını söyledi. Okulların performansı her yıl bir önceki yıla göre çok daha iyi olduğunu belirten Bahar, sayıları 53 bini bulan muhtarlarımızın da atık pil toplama kampanyamıza büyük destek vereceklerine inandığını belirtti.

Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) Genel Sekreteri Neslihan Bahar 2016 yılında  okullardan toplanan atık pil miktarının 325 ton olduğunu , bu sene Nisan ayı itibariyle biten kampanyada ise 350 ton topladıklarını söyledi. Neslihan Bahar sözlerine şöyle devam etti;  “Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP), pil ithalatçılarının katılımıyla Ağustos 2004 yılında kurulmuştur. TAP atık pillerin toplanması, taşınması, geri kazanılması ve bertarafına yönelik, Atık Pil ve Akümülatörlerin Kontrolü Yönetmeliği (APAK) çerçevesinde çalışmalar yapmakta olup,  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ülkemizde bu konuda yetkilendirilmiş TEK kuruluştur.

2007 yılında Türkiye çapında sadece 225 ton olan yıllık Atık sex izle Pil toplama miktarımız 2014 sonu yılı itibariyle 555 tona yükseldi, hedefimiz 2015 yılında 600 ton idi, bu hedefimizi % 5 geçerek 630 ton atık pil topladık,  2016 yılında da hedefimizi geçerek 720 tona ulaştık... Bu rakamlara ulaşmamızda okulların payı çok büyük. Öğrencilerimizin artan duyarlılığı ve hatta ailelerini de bu konuda uyarması sonucunda geçen yıl toplam atık pil miktarının yaklaşık % 40’ını okullardan topladık. Bu miktar geçtiğimiz sene 325 ton idi, bu yıl bu rakamı 350 tona çıkardık.

Atık pil konusunda her yıl artan bir duyarlılıktan söz etmek mümkün, zaten bunun için de eğitimlerimiz ve kampanyalarımız kesintisiz devam ediyor. Eğitim ve kampanyalarımıza katılan belediye ve okul sayısı da her yıl artış gösteriyor.”

Artık muhtarlar da devrede…

Türkiye’de toplamda 53 bin muhtarlık olduğuna dikkat çeken Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) Genel Sekreteri Neslihan Bahar “artık muhtarlarımızı da kampanyaya dahil etmek istiyoruz… 53 bin muhtarımızın projemize katkısının boyutlarını düşünemiyorum bile. Pilot bölge olarak Kocaeli ve birkaç ilde “Muhtarlar Atık Pil topluyor” kampanyamızı başlattık. Muhtarlıklardan gelecek sonuçlara göre kampanyamızı yaygınlaştıracağız. Kocaeli’nde başlattığımız kampanya ile 12 ilçede bulunan muhtarlıklar atık pilleri topluyor, eylül sonunda atık pilleri belediyeler aracılığıyla bize teslim edecekler. Her ilçede en çok atık pil toplayan muhtar, toplamda 12 muhtar TAP’tan ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden  ödül olarak tablet kazanacak.” Dedi.