Yok dedik, umursamadılar bile!

  • 2017-08-16 09:36:32 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Yok dedik, umursamadılar bile!

-Gebze de Marmara Depreminin 18. Yıldönümünde ‘’Öncesi ve sonrası ile deprem bilinci’’ konulu panel düzenlendi. Panelde konuşan İnşaat Mühendisleri Odası Gebze Temsilcilik Başkanı Ahmet Kadı, acı bir gerçeği göz önüne serdi. Kadı;’’ ilçede deprem toplanma alanı bile yok. Bunu Gebze Belediyesi yetkililerine ilettik bir sonuç alamadık.’’ dedi

Gebze Ticaret Odası ve TMMOB Gebze Temsilciliği işbirliği ile düzenlenen panele konuşmacı olarak İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu katıldı. Konferans öncesi Kızılay ve TMMOB Gebze Temsilciliği tarafından kan bağışı kampanyası düzenlendi.

Gebze Ticaret Odası Meclis Salonunda gerçekleştirilen etkinliğin açılış konuşmasını yapan Gebze Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nail Çiler, doğal afet gibi gerçeklerden kaçmanın mümkünü olmadığını 18 yıl önce yaşanan Marmara depreminde bu acı ile yüzleşildiğini söyledi. Yaşanan bu acılardan ders çıkarmak gerektiğinin altını çizen Çiler, ‘’ kaderi yaşamak bizim elimizde bu nedenle her türlü tedbiri almak gerek bunun içinde tüm birimler bu konularda çok çalışması lazım.’’ Dedi

İnşaat Mühendisleri Odası Gebze Temsilcilik Başkanı Ahmet Kadı’da konuşmasında yapı bloğunun yüzde 80-90 gibi eski olan inşaatlara güveniliyorsa bunun iyi analiz edilmesi, gerektiğini vurguladı. Kadı;’’ilçemizde deprem toplanma alanı bile yok. Bunu Gebze Belediyesi yetkililerine ilettik bir sonuç alamadık.  Oda olarak ayrıca deprem similasyon merkezini hayata geçirme projemiz var bizler Oda yönetimi olarak doğal afetlerle ilgili alınması gereken tedbirler ve diğer konularda gücümüzün son damlasına kadar mücadele etmeye devam edeceğiz.’’ Şeklinde konuştu.

Etkinliğe konuşmacı olarak katılan, aynı zamanda  Kızılay Genel Başkan Danışmanı oaln İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, sinevizyon eşliğinde; Aile ve birey olarak afete nasıl hazırlanılması konusunda bilgiler aktardı. ‘’beklenmeyeni beklememiz, afetlere hazırlıklı olmamız gerek’’ diyerek konuşmasına başlayan Prof. Dr. Kadıoğlu, insanları olası bir afette kendi bilgisi ve hazırlığının kurtaracağını bunun da ancak eğitimle mümkün olacağını ifade etti. Olası bir afette ilk 72 saatin çok önemli olduğunu bu bilinci topluma öğretilmesi gerektiğini vurgulayan Kadıoğlu’’ herkes her kurum tehlike anında ne yapması gerektiğini bilmeli.’’ Dedi. İnsanların afetlerde malzeme özellikleri projeye uygun olmayan binalar yüzünden hayatlarını kaybettiklerini söyleyen Kadıoğlu, güvenle inşa edilen binalarda oturmanın yanı sıra depremde zarar görmemek için eşyaların da sabitlenmesinin de çok önemli olduğunu ifade ederek afete hazırlığın evden başladığını vurguladı ve deprem sırasında neler yapılması gerektiği hakkında bilgiler aktardı.

 

Etkinliğe, Gebze Ticaret Odası, TMMOB Gebze Temsilciliği üyeleri, Kocaeli AFAD il Müdürlüğü, Gebze Belediyesi ve Gebze Teknik Üniversitesi temsilcileri katıldı. Etkinlik öncesinde katılımcılar Kızılay’a Kan bağışında da bulundular.