Levent Altun yazdı

  • 2017-08-08 08:21:15 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Levent Altun yazdı

Gezmek için gittiğim şehirlere imreniyorum.

Altyapı ve üst yapı çalışmalarını tamamlamışlar. Ne sürekli kanalizasyon, su ve doğalgaz için şehri köstebek gibi kazıyorlar ne parke taşlarını değiştiriyorlar ne de yolları değiştirip duruyorlar.

Gebze’de neredeyse her gün başka bir mahallesinde bir çalışma var. Çalışma olması kötü mü, elbette değil. Ama bir kere sağlam yapılmadığı için belirli dönemlerde sürekli aynı çalışmalar tekrar edip duruyor.

Gebze’nin aylardır en önemli gündemi yol çalışmaları.

Daha doğrusu bir türlü bitmek bilmeyen yol çalışmaları. En önemlisi, D-100 karayolunun Anibal kavşağı bölümündeki çalışmalar. Çalışmaların gecikmiş olması önemli bir sorun ama bu yetmiyormuş gibi sürücülerin aklıyla dalga geçen güzergah değişiklikleri daha büyük sorun.

İzmit’den İstanbul’a D-100 karayolundan geçmek isteyenler artık Gebze’nin Anibal kavşağından mecburi olarak Hükümet Caddesi’ne yönlendiriliyor ve trafik bu noktalarda aşırı tıkanma yaşıyor.

Yoğun trafikten çıkıp tekrar D-100 karayoluna kavuşanlar, tam ‘ohh be’ diyecekken bu kez de Darıca kavşağına doğru ikinci bir yol çalışması ile aynı sıkışıklığı yaşıyorlar.

Gebze’den Darıca’ya gitmek isteyenler eskiden Gebze Center’in arkasından Beşevler’den daha kolay gidiyorlardı ama şimdi Anibal kavşağından Gebze Center’e geçmek neredeyse olanaksızlaştı! Bu yüzden sürücüler İstasyon yönünü kullanmak zorunda kalıyorlar bu da trafik yükünü o bölgede aşırı yoğunlaştırıyor.

Fatih Devlet Hastanesi’nin önündeki kavşak komedisine değinmeden geçemeyeceğim. Aslında anlatılmaz yaşanır derler ya, aynen öyle.

Hadi oradan geçtiniz Darıca’ya doğru iniyorsunuz. Gidenler bilir, İstasyon’dan Darıca’ya giden iki ana cadde var. Birisi İstasyon caddesi, diğeri de karakolun yanından direk hastaneye doğru çıkan cadde. İkinci caddeden gitmek isteyenler, ‘Sola dönüş yasağı’ levhası ile karşılaşıyorlar ki anlayana aşk olsun!

Gebze’nin kuzeyinde sıkışıklık var da, güneyin de yok mu peki? Trafik sıkışıklığının rekoru bu bölgelerde kırılıyor. Özellikle de sabah ve akşam servis saatlerinde. GOSB bölgesinin sıkışıklığına bu aralar Gaziler Mahallesi’nin Issıkgöl Caddesi’ndeki İSU çalışmaları damga vurmuş durumda.

Yaklaşık 10 gündür yarım bırakılan yol çalışması yüzünden trafik yükü büyük oranda arttı. Gebze’den Şekerpınar’a gittiğinizde bu kez de oradaki yol yapım çalışmaları ile toz duman içinde kalıyorsunuz.

Çayırova’daki bitmek bilmeyen kavşak çalışmaları da vatandaşı artık usandırma noktasına getirmiş durumda.

Gördüğünüz gibi Gebze’nin her tarafında plansız ve tamamlanamayan yol çalışmaları nedeniyle vatandaşlar canından bezmiş durumda.

 

Gebze’de huzurlu ve rahat yolculuk yapmanın bir YOL’u var mı sizce?