CHP'li Tarhan'dan kanun teklifi

  • 2017-08-04 09:55:41 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
CHP'li Tarhan'dan kanun teklifi

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, son günlerde Meclis Başkanı’na alınan 5 milyon liralık makam aracı ile yeniden gündeme gelen Kamudaki Makam Araçlarının Alımı Ve Kiralanmasının Sınırlandırılması ile ilgili Kanun Teklifi verdi.

Konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin gündemine taşıyan Tahsin Tarhan, “Dünya’nın en pahalı benzinini kullanırken, kamunun her alanında mevki sahiplerinin milyon liralık makam araçları kullanmaları israftan başka bir şey değildir” dedi.SATIN ALMA BEDELİNE KİRALAMA YAPILIYOR

 

Tarhan, “Maalesef kamunun her alanında bir lüks araç sevdası var. Diyanet işleri Başkanlığı’ndan, Meclis Başkanı’na, Belediye Başkanı’ndan, Daire Başkanı’na kadar sirayet eden bir lüks makam araba sevdası kamuoyunca biliniyor. 

Kurumlar Devleti zarara sokmamak için kiralama yoluna gidiyoruz diyorlar. Ancak yandaş şirketlerden kiralanan araçların neredeyse bir senelik kiralama bedeli aracın satın alma bedeline denk geliyor” dedi.

 

MECLİS BAŞKANINA MİLYONLUK MERCEDES

 

Tahsin Tarhan “Türkiye, resmi araç sayısıyla Dünya’nın en zengin ve gelişmiş ülkelerinden Almanya ve Japonya’yı 20’ye katlamaktadır. Son olarak Meclis Başkanı’na 5 milyon değerinde Mercedes marka otomobil alındığı basında yer almıştır. 

Milletvekilleri tutuklanan, çalışanları taşeron olan, muhalif temsilciler konuşmasın diye İç Tüzüğü değiştirilen Meclis’in Başkanı, itibar göstergesi olarak bu aracı kendine hak görebiliyor. Türkiye’nin içinde bulunduğu durumu sadece bu tabloya bakarak çözümleyebiliriz” dedi. BİR HIRKA, BİR LOKMA FELSEFESİNDEN, BİR VİLLA, BİR MERCEDES’E

 

Tarhan, “Verdiğimiz Kanun Teklifi ile makam, mevki fark etmeksizin Kamu kurumlarının araç kiralama ve satın alma işlemlerini israfın önüne geçecek şekilde düzenlemeyi planlıyoruz. Ne yazık ki bir hırka, bir lokma felsefesiyle yola çıkanlar, rant arazilerine dikilen villalardan, vatandaşın vergisiyle alınan lüks araçlardan vazgeçemiyor. Avrupa’da Bakanlar, Belediye Başkanları makam aracı olarak bisikleti tercih ederken, memura % 5 zammı çok gören iktidar, kendine milyonluk araçları tahsis etmekten kaçınmıyor” dedi.