OHAL derhal kaldırılmalı!

  • 2017-07-21 10:18:04 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
OHAL derhal kaldırılmalı!

EMEK Partisi Gebze İlçe Örgütü, OHAL’ın bir yıllık süreci ve uzatılmasını değerlendirdi. Parti tarafından yapılan açıklamada OHAL’in kaldırılması KHK’ların yol açtığı bütün sonuçlarıyla birlikte iptal edilmesi istendi.

Parti Örgütü tarafından yapılan yazılı basın açıklamasında şu görüşlere yer verildi; 15 Temmuz darbe girişiminin ardından 20 Temmuz’da ilan edilen OHAL 1 yılını doldurdu…

15 Temmuz darbesini fırsata çevirerek kendi darbesini OHAL ve KHK’lar yoluyla hayata geçiren AKP geçtiğimiz günlerde OHAL’i 4. kez uzattı.

Bu açıkça bir “darbe fırsatçılığı”dır… Ülkemiz geçen yıl ilan edilen OHAL uygulaması kapsamında çıkarılan KHK’lerle hukuksuz bir biçimde yönetilmektedir.

Bir yıl içinde onlarca Televizyon kanalı ve radyo, gazete, dergi, yayınevi KHK’lere dayandırılarak kapatıldı. Çoğu kamu emekçisi ve akademisyen olan yüz bini aşkın insan işinden edildi.

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ve CHP milletvekili Enis Berberoğlu’nun da aralarında olduğu on üç milletvekili, yüzlerce gazeteci, siyasetçi ve seçilmiş belediye yöneticileri tutuklandı. 65 belediyeye kayyum atandı.

15 Temmuz sonrası ilan edilen OHAL ile birlikte…

1656 kişi sosyal medya paylaşımları nedeniyle tutuklu.

216 gazeteci gözaltına alındı,

28 TV kanalı, 5 haber ajansı, 66 gazete, 19 dergi, 36 radyo, 26 yayınevi kapatıldı

Yine OHAL sonrası çıkartılan KHK’lar ile birlikte

45 bin 678 öğretmen meslekten çıkarıldı ya da açığa alındı

33 bin 55 öğretmen Üniversitelerde ise 4 bin 811 akademisyen ihraç edildi.

15 yıllık AKP iktidarında 13 işçi grevi yasaklandı. Bu yasaklardan 5’i de OHAL’de gerçekleştirildi. Ve geçtiğimiz gün Tayyip Erdoğan darbenin aslında kimlere yapıldığını açıkladı: ‘Grev tehdidi olan yere biz OHAL’den istifadeyle anında müdahale ediyoruz.’

OHAL bahane edilerek çıkarılan 26 KHK ile;

Sokakta türkü söylemekten, Zeytinli Rock festivaline, 10 Ekim, Soma ve Roboski gibi katliamların davalarından, semah dönmeye, açık alandaki düğünlerden, lise pilav gününe varana kadar her gün bir yasak ile karşı karşıyayız! Hatta öyle ironik bir hal almıştır ki, bir Üniversitenin Hukuk Fakültesinde düzenlenen “OHAL Hukuku” konulu panel OHAL’den dolayı yasaklanmıştır.

O gün darbe yapılacağını bildikleri halde gerekli tedbirleri almayanlar ve bu girişimi siyasi çıkar hesapları kapsamında fırsata çevirmeye çalışanlar tarihin ve halkın önünde en az darbeciler kadar suçludur. Gerçekler karartılamaz; demokrasi mücadelesi, bu bağlantıları er geç ortaya çıkaracaktır.

Siyasi iktidarın bir yıldır sürdürdüğü OHAL ve KHK’lerin bilançosu, baskı ve yasaklar sayesinde tek adam rejimini güçlendirmektedir.

Siyasi iktidar “Tek adam ve tek parti diktatörlüğünü kurmak için her şeyi göze alsa da; demokrasi, özgürlük ve adalet mücadelemiz sürecektir. Bu mücadele kazanacak; darbeciler arasındaki her türlü bağlantı açığa çıkarılacak ve sorumlular hesap verecektir.

15 Temmuz darbe girişiminin bastırılması halkın darbeden kurtulduğu anlamına gelmemektedir. OHAL de aslında halka karşı yapılan bir darbe niteliğindedir. Bu bakımdan derhal kaldırılmalı; KHK’ler yol açtığı bütün sonuçlarıyla birlikte iptal edilmelidir.