Hem üretici hem alıcı memnun

  • 2013-10-14 10:04:12 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Hem üretici hem alıcı memnun

Kurban Bayramına sayılı günler kala kurban pazarlarında da büyük hareketlilik yaşanıyor. Bu hareketliliğin yaşandığı yerlerden biri de Darıca kurban Pazarı. Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden getirilen binlerce küçükbaş ve büyükbaş kurbanlıkların büyük bir bölümü daha arefe günü gelmeden satıldı. Kıran kırana pazarlıkların yapıldığı satışta pazarlık sonucu hem satıcı hemde alıcı oldukça memnun oldukları gözlemlendi.

Küçükbaş kurban fiyatlarının 500-800 TL, büyükbaş kurbanlıkların ise 5000-11.000 TL arasında değişirken gerek üretici gerekse de alıcı fiyatların geçen yıla oranla daha makul seviyede olduklarını söylediler. Bayrama birkaç gün kalmasına karşılık kurbanlıklarını satarak çadırlarının önlerine “Bitti” tabelası astılar. Kurban satıcıları ellerinde kalan son birkaç kurbanlık hayvanı da arefe günü satarak memleketlerinin yolunu tutacaklarını belirttiler.

Bu arada Darıca Kurban Pazarının en çok ilgi çeker kurbanlığı ise Tosun Paşa adındaki boğa oldu. Erzurumlu Abdülhalit Avraz’ın yetiştirdiği 1150 kg. ağırlığındaki Tosun Paşa isimli boğa pazarı gezenlerin dikkatini çekerken 12 bin TL’ye satıldı.