Levent Altun yazdı

  • 0000-00-00 00:00:00 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Levent Altun yazdı

Dört gündür yurt dışındaydım.

Bu süreçte hem ilçemizde hem de ilimizde oldukça hareketli gelişmeler yaşanmış.

Yunanistan’a gitmek için 15 Temmuz akşamı yola çıktık. Her yer ana-baba günüydü. İnsanların hain darbe girişimine karşı refleks göstermesi güzel bir şey. Keşke aynı refleks diğer milli bayramlarda da gösterilse diye düşündüm.

Kurtuluş Savaşı, Çanakkale Zaferi, 30 Ağustos, 29 Ekim, 23 Nisan hiçbir şey ifade etmiyor mu?

15 Temmuz’un, demokrasiye sahip çıkılması kadar, ders alınması gereken de bir tarih olduğunu düşünüyorum. Devletin tüm kademelerine kadar sızan bu yapının siyasi ayağı da temizlenmeli ve bundan sonra başka cemaat ve yapılara da izin verilmemeli.

En önemlisi de ‘memleket sevgisi’ temelinde birleşen vatandaşların kutuplaştırılmaması, adalet ve demokrasiden asla ödün verilmemesi gerekir. Farklı düşünenlerin ya da hükümeti eleştirenlerin hemen hain ilan edilmesi doğru bir tutum değildir.

Son örneğini Gazeteci Yeliz Koray yaşadı. Yazdığı yazıdan ötürü gözaltına alındı ve bazı kesimlerce hain ilan edildi. Ancak bu tutum bile büyük yankı gördü, Yeliz Koray dünya basınına bile konu oldu.

Düşünce ve ifade özgürlüğü anayasal bir haktır. 15 Temmuz’da nöbeti tutulan ve meydanlarda haykırılan demokrasinin de olmazsa olmazıdır.

 

GEBZE BELEDİYESİ VE YIKIM

 

Yurt dışında olduğum süre içinde Gebze’de de oldukça sıcak gelişmeler yaşanmış.

Gebze Belediyesi, Kirazpınar Mahallesi’nde 26 evin yıkımını gerçekleştirdi. Toplu konut amacıyla istimlak kapsamında ev sahiplerine yıkım tebligatı gönderilirken, burada en önemli konu ise, mahkemenin yürütmeyi durdurma kararına rağmen böyle bir şeyin yapılması. Gebze Belediyesi, mahkeme kararına rağmen yıkım kararı almasını kamuoyuna açıklamalıdır.

Bir diğer önemli ayrıntı ise, imar konularında Gebze’de çifte standart uygulamalar yaşandığına ilişkin eleştirilerdir. Gebze’nin birçok yerinde imar yönetmeliğine aykırı kafeteryalar, usulsüz kat yükseklikleri ve bina çıkmaları olduğunu hepimiz biliyoruz.

Vatandaşın gecekondusunu yıkan iradenin, parası olanlara da aynı uygulamayı yapmasını beklemek en doğal hakkımızdır.