Hünkar Çayırı’nda Recep Kara başpehlivan

  • 2017-07-03 07:29:31 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Hünkar Çayırı’nda Recep Kara başpehlivan

23. Geleneksel Hünkar Çayırı Yağlı Güreşlerinde final maçında rakibi Fatih Atlı’yı yenen Recep Kara başpehlivan oldu.

Gebze  Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Fatih Sultan Mehmet’in Otağı Hünkar Çayırı Yağlı Güreşlerinde kıran kırana mücadele yaşandı.
Fatih Sultan Mehmet'in vefat ettiği yer olan Hünkar Çayırı'nda düzenlenen yağlı güreşlerde baş pehlivan, baş altı, büyük orta, küçük boy, küçük orta, deste,tozkoparan, teşvik, minik 1, minik 2 ve minik 3 dallarında toplam 380 sporcu kıran kırana mücadele etti. Bu sene 23.'sü düzenlenen yağlı güreşler, Gebze Belediyesi Mehteran Takımı'nın mini konseri sonrası okunan Kur'an tilavetiyle başladı. Güreşlerin ev sahibi Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker , mücadele edecek  bütün sporculara başarılar diledi.

Başkan Köşker güreşler öncesi yaptığı konuşmada şunları söyledi. ‘’Normalde Mayıs ayında gerçekleştirdikleri güreşleri bu yıl 2 Temmuz’da düzenledik. Coşkulu, manevi  bir meydanda 23. nü düzenlediğimiz güreşlerde 14 boyda 400 güreşçi mücadele edecek. İki tane manevi köprü var. Biri Tarihi Kırkpınar biri de Hünkar Çayırı. Bu güreşleri önemseyelim, Türkiye’nin her yerinde güreşler yapılıyor bütün güreşler bizim için değerli. Ata sporu 600 senedir Edirne’de yapılıyor. Güreşçilerimiz, sıcaklara rağmen bizlere keyifli güreşler seyrettireceklerine eminim. Tüm güreşçilerimize başarılar diliyorum.’’

Hünkar Çayırı Yağlı Güreşleri'ne Başpehlivanlar  Orhan Okulu, Fatih Atlı, geçtiğimiz yıl Edirne Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin Başpehlivanı Recep Kara’nın da aralarında bulunduğu  çok sayıda pehlivan başpehlivanlık için mücadele etti.

 Başpehlivanlık için finalde Tarihi Edirne Kırpınar Yağlı Güreşleri 2016 Başpehlivanı Recep Kara ile Hünkar Çayırı Yağlı Güreşleri 2016 Şampiyonu Fatih Atlı er meydanına çıktı. Güreş severlerin nefeslerini tutarak izlediği Hünkar Çayırı Yağlı Güreşleri'nde kıran kırana geçen final müsabakasında rakibi Fatih Atlı’yı tuş ederek mağlup eden Recep Kara bu senenin başpehlivanı oldu.

 

Güreşleri, Gebze Kaymakamı Hasan Gözen, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, Belediye Başkan Yardımcıları, daire müdürleri ve çok sayıda vatandaş takip etti.