Levent Altun yazdı

  • 2017-06-30 12:22:41 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Levent Altun yazdı

Pasaport işlemlerim gereği hem İzmit hem de Gebze emniyet müdürlüklerinde gözlem yaptım.

İzmit’te yaşayanlar adına sevindim, Gebze’de yaşayanlara ise acıdım.

Neden mi?

İzmit’ten pasaport işlemi yaptıracak olanlar hem internetten randevu alabiliyorlar hem de emniyet müdürlüğünden sıra numarası alıyorlar. Öncesinde parmak izi için de ayrıca bir sıra numarası uygulaması var.

Kimse kimsenin hakkını yemiyor, sırası gelen işlemini yapıyor. Pasaport bölümünde 4 personel güler yüzlü ve sıcak yaklaşımla vatandaşın işini kısa sürede hallediyorlar. Üstelik sadece İzmit’teki vatandaşların pasaport işlemlerinin yanı sıra tüm Kocaeli genelindeki gri ve yeşil pasaport işlemleri de burada yapılıyor.

Gebze Emniyet müdürlüğündeki pasaport bürosu ise tam bir çilehaneye dönmüş. Eskiden randevu sistemi vardı, bir nebze olsun sistemliydi. Şu anda ne internetten, ne telefonla ne de bizzat giderek randevu almak mümkün değil. Vatandaşlar, pide kuyruğuna girer gibi diziliyor koridorda. Sıra numarası yok, randevu yok. Bir kuyruk da parmak izi odasında. Tüm bu işleri yapan ise sadece iki personel. Biri parmak izinde, diğeri de pasaport bürosunda. Bu kadar işi nasıl yetiştirecekler? Soru sormak için gelenlerin de haddi hesabı yok. Onlar da bunalıyorlar haliyle.  

Gebze Emniyet Müdürlüğü’ndeki yetkililerin bu konuya acil el atması gerekiyor. Personel sayısının ve mevcut imkanların artırılması ve en önemlisi de randevu ve sıra uygulamasına acil ihtiyaç var. İnsanları koridorda pide kuyruğuna dizer gibi dizmek ve saatlerce bekletmek hiç hoş değil.

Darıca’da ise hiç pasaport işlemi yapılamıyor. Bunu da hiç anlayabilmiş değilim.

Gebze Emniyet müdürlüğüne aslında başka bir önerim olacaktı ama vazgeçtim. 750 bin kişinin yaşadığı bölgede ne yazık ki gri ve yeşil pasaport işlemleri yapılamıyor. Gebze’den yüzlerce insan İzmit’e gidiyorlar bu yüzden. Gebze’de neden olmasın?

 

Ama Gebze’deki mevcut pasaport bürosunu görünce bu öneriden vazgeçtim. Bırakın gri ve yeşil pasaportu, normal pasaport işlemlerini işkence halinden kurtarsınlar şimdilik yeter diye düşünüyorum.