Gebze den Herkes İçin Adalet Yürüyüşüne destek

  • 2017-06-30 09:30:52 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Gebze den Herkes İçin Adalet Yürüyüşüne destek

Gebze Emek ve Demokrasi Güçleri Ankara Güvenpark’tan Kemal Kılıçdaroğle ile başlayan ve toplumun tüm kesimlerinde destek bulmayı hedefleyen Adalet Yürüyüşü ile birlikte Herkes için Adalet diyerek Gebzelileri bu çağrıya destek vermeye davet ediyor…

25 gün süreceği öngörülen bu yürüyüşle birlikte Gebze’de de referandum sürecinde ‘Hayır’ oyu verenler başta olmak üzere birçok siyasi parti, sendika ve sivil toplum örgütleri bir araya gelmişti. Basın açıklamaları ve çeşitli ziyaretler gerçekleştiren Herkes için Adalet diyen Gebze Emek ve Demokrasi Güçleri herkesi de bu talep etrafında birleşmeye çağırıyor…

Herkes içi Adalet çağrısı ile yapılan açıklama ise şöyle;

İnsani ve hak temelinde gösteri ve mitingler yasaklanıp haksız gözaltı, tutuklamalar, ve hak gaspları OHAL düzeniyle kalıcı hale getirilmiştir. Kişi hak ve özgürlükleri kullanılamaz duruma getirilerek ülkemizde faşizm inşa edilmektedir.

Muhalif gördükleri onbinlerce kamu çalışanları ,savunması alınmadan,yargı kararı olmaksızın KHK’larla açığa alma ve işten atmak suretiyle  kamudan tasfiye edilmiştir.

Yargı yolu kapatılarak ,sosyal güvenlik kaydına şerh düşürülmek suretiyle iş bulma olanakları ellerinden alınmış, ailesi ile birlikte yokluğa ve açlığa mahküm edilmiştir. Keza işini isteyen açlık grevi eyleminde bulunan akademisyenler dahi tutuklanmıştır.

Uluslararası sözleşme ,anayasa ve yasalarla güvence altına alınmış toplu sözleşmelere müdahale edilmiş,bakanlar kurulu kararları ile de  grev hakkı yasaklanmıştır.

Milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılması ile  muhalefet parti genel başkanları ve milletvekilleri tutuklanmış ve bir kısım milletvekilleri de tutuklama tehdidi ile korkutup sindirmeye çalışmaktadır.

Tarafsız ve bağımsız  olması gereken yargı,tek adama teslim edilmiş, muhalifleri sindirme ve  tasfiye silahına  dönüştürülmüştür.

Bu uygulamalar ve haksız tutuklamalar, ülkede muhalefetin siyaset yapma hakkının; özgür basının, düşünce ve ifade özgürlüğünün, rafa kaldırıldığını göstermektedir.

İşte bu koşullar altında CHP genel başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun başlattığı “Adalet Yürüyüşü”nü önemsiyor ve destekliyoruz.

Tutuklu tüm milletvekilleri  ve hukuksuz bir biçimde tutulan tüm gazeteciler, emek ve meslek örgüt temsilcileri derhal serbest bırakılmalıdır.

Adaletsizliğe ve baskılara karşı işçi sınıfını, emekçi tüm halkımızı, kadınları, gençleri ve laiklikten yana tüm güçleri bu faşist rejimin inşasına karşı bir araya gelmeye, demokratik tepkilerini göstermeye  ve ortak mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz!