Grev haktır engellenemez!

  • 2017-05-23 08:52:52 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Grev haktır engellenemez!

Emek Partisi Gebze İlçe Örgütü Bakanlar Kurulu’nun Kristal-İş Sendikasında örgütlü cam işçilerinin 24 Mayıs’ta başlatacağı grevi yasaklamasına tepki gösterdi. 

“Grev haktır engellenemez” başlığıyla verilen açıklamada “Grev hakkının engellenmesi, işçileri sermayenin gücü karşısında silahsız, savunmasız bırakmak demektir. Grevin yasaklanması demek, işçileri açlığa ve yoksulluğa, kölece çalışma koşullarına mahkûm etmek demektir” denildi. 

İlçe Örgütü tarafından yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi;’’TÜSİAD-YİK toplantısında patronlara seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘OHAL’in ne zararını gördünüz?’ diye sormuştu. Oldukça manidar olan bu sorunun cevabı, cam işçilerinin grevinin, Bakanlar Kurulu kararıyla ve üstelik Erdoğan’ın imzasıyla yasaklanmasıyla bizzat hükümet ve Erdoğan tarafından verilmiş oldu.   

Grevin ertelenme nedeni bundan önceki yasaklamalarda da olduğu gibi, ‘milli güvenliğin tehlikeye girmesi’ olarak gösterildi! Bu nasıl bir ‘milli güvenlik’tir ki; işten atmalarda, iş cinayetlerinde, üç kuruşluk asgari ücretle 12-13 saate varan kölece çalışma koşullarında ve patronların kârlarının üçe, beşe katlandığında tehlikeye girmiyor da işçi ekmeğini büyütmeye kalktığında tehlikeye giriyor? Milli güvenliğin tehlikeye girmesi, kocaman bir yalandır. Bu ülkenin asıl sahibi bir avuç patron değil, milyonlarca işçidir. Ve cam işçileri, milli güvenliğin ne zaman, nasıl, kimler tarafından tehlikeye sokulduğunu gayet iyi bilmektedir.Yasak derhal geri çekilmeli, cam işçilerinin haklarını aramasının önündeki tüm engeller kaldırılmalıdır. Partimiz tüm gücüyle cam işçisinin yanındadır.

Grev haktır, yasaklanamaz! Yaşasın cam işçilerinin birliği ve mücadelesi!