Bir Umut’tan Engelliler Haftası kutlaması

  • 2017-05-12 08:58:50 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Bir Umut’tan Engelliler Haftası kutlaması

10- 16 Mayıs engelliler haftası nedeniyle Darıca Bir Umut Engelliler Derneği’nde kutlama gerçekleştirildi. Haftanın önemi münasebetiyle pasta kesildi.  

Darıca Bir Umut Engelliler Derneği’nde Engelliler Haftası etkinliği düzenlendi. Hafta nedeniyle Gebze Mimar Sinan İlkokulu anasınıfı öğrencileri de derneğe ziyaret gerçekleştirerek Mavi Kapak kampanyasına destek oldular. Ziyarette öğrenciler,  kendi yaptıkları resimleri engelli vatandaşlara verirken, herkesin  bir engelli adayı olduğunu hatırlattılar. Etkinlik de konuşan Darıca Bir Umut Engelliler Derneği Başkanı Melek Arıkan, Engellilik insanlığın ortak sorunu olduğundan, Engelliler Haftası yalnız ülkemizde değil, Birleşmiş Milletlere üye 156 ülkede aynı tarihlerde kutlandığına dikkat çekti. Arıkan; ‘’Engellilerin de yaşamlarını sürdürmek için çalışmak ve gelir sağlamak zorundadırlar. Çünkü çalışmak yaşamı güzelleştirir, insanı mutlu eder, huzur verir. Engellilere acımak, onlara bakarak duygulanmak soruna çözüm getirmez. Engellilerin de yapabileceği işler vardır. Onlara yardımcı olmak adına çalışabilecekleri alanlarda iş vermek gerekir. Toplumun her alanında engellilere saygı göstermek, onları da toplumun bir ferdi olarak kabul edip dışlamamak gerekir. Yasalarımız her yüz işçi çalıştıran işyerinin iki sakat işçi çalıştırması zorunluluğunu getirmiştir. Bütün ülkelerde olduğu (bilgi yelpazesi.net) gibi yurdumuzda da engelliler korunur. Örneğin ülkemizde çalışan engelliler, gelir vergisini indirimli olarak öderler. Hareketlerini kolaylaştırmak için yurt dışından getirilen araç ve gereçlere gümrük vergisi ödemezler. Çalışan engelliler isterlerse erken emekli olabilirler. Belli toplu taşıma araçlarını ücretsiz kullanırlar.  Hiç bir engelliliğin bilerek ve isteyerek olmadığını unutmayalım.  Her normal insanın bir engelli adayı olduğu gerçeğini aklımızdan çıkarmayalım” dedi.Konuşmanın ardından haftanın önemi münasebetiyle pasta kesildi.

 

Bu arada Engelli vatandaşları  unutmayan bir grup Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kazım Karabekir Bilgi Evi öğrencileri de Darıca Bir Umut Engelliler Derneği’ni ziyaret etti. Kutlamaya, Ak Parti Darıca İlçe Başkanı Muzaffer Bıyık ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Yaşlılar Derneği üyeleri, Sevgi Melekleri Sanat Atölyesi sahipleri Gülay Salman ve Asiye Arslan’ın yanı sıra birçok engelli vatandaş katıldı