Gebze meclisinde gergin anlar

  • 2017-04-03 03:52:36 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Gebze meclisinde gergin anlar

Gebze Belediyesi’nin Nisan ayı toplantısında faaliyet raporu görüşülerek oylandı. CHP’li meclis üyelerinin ‘red’ oyuna karşılık, Ak Partili meclis üyelerinin oy çokluğuyla 2016 yılına ait faaliyet raporu kabul edildi.

Zaman zaman tartışmaların yaşandığı meclis toplantısında CHP’li meclis üyeleri Eşref Emin Güzey, Yılmaz Bulut ve Salih Işık’ın eleştirilerine Gebze Belediye başkanı Adnan Köşker yanıt verdi.

Belediye encümen ve komisyon seçimleri ile başlayan toplantıda 17 madde görüşüldü. CHP grubu 7’nci maddeye şerh koyarken, diğer maddeler komisyonlara havale edildi.

 

FAALİYET RAPORU TARTIŞMALARI

 

Gündemin en önemli maddesi, faaliyet raporunun görüşülmesiydi. Ak Parti adına Celal Çelikbilek, Ufuk Ekinci ve Ali Haydar Muratoğlu yaptıkları konuşmalarda 2016 yılına ilişkin faaliyet raporunun başarılı ve olumlu geçtiğini vurguladılar.

CHP grubu adına konuşan Eşref Emin Güzey, Yılmaz Bulut ve Salih Işık ise sert eleştirilerde bulundular.

 

TANSİYONU YÜKSELTEN ‘BECERİKSİZ’ İFADESİ

 

CHP’li Meclis üyesi Yılmaz Bulut, “Kaldırım işgalleri, trafik ve otopark sorunu devam ediyor. Depreme hazırlık yok, önergelere yanıt alamıyoruz” diye eleştiride bulunurken, Dilek Tan yerel basına eşit davranılmadığını ve yandaş basının kollandığını, Salih Işık ise, “Toplu taşıma ve hafif raylı sistemde gelişme yok, Kocaeli büyükşehir Gebze’yi üvey evlat görüyor. Yavuz Selim ve Hürriyet Mahallelerinde kentsel dönüşüm konusunda vatandaşlar hala rahatsız” diye konuştu. Eşref Emin Güzey ise Gebze Belediyesi’ni beceriksizlikle suçlayarak, çok sert bir konuşma yaptı. Güzey konuşmasında, “Beceremiyorsunuz bu işi, kimseye danışmıyorsunuz. Aldığınız kararlarda vebaliniz var. Şerh koyduğumuz maddedeki yerde bir kişiyi haksız zengin ediyorsunuz. Ayrıca en fazla 4 milyon lira tutacak Pazar yerini 35 milyon liraya mal ettiniz, yazık değil mi?” dedi.

 

BAŞKAN KÖŞKER’DEN ‘ESKİ’ SAVUNMA!

 

CHP grubunun eleştirilerine yanıt veren Gebze belediye başkanı Adnan Köşker, sık sık eski dönemlerden bahsederek, “Sürekli eleştiriyorsunuz, otopark, Pazar yeri diye. Yer vardı da biz mi yapmadık? 25 yıl önce neden yer ayırmadınız? Yavuz Selim ve Hürriyet mahallesindeki sorunu biz çözmeye çalışıyoruz. Onları ilk yerleştiren biz değiliz, sizsiniz. Keşke şimdi söylediğiniz planlar eskiden yapılsaydı. Biz beceriksiz değiliz” dedi.

Otopark konusunda 700 araçlık yeni otopark projesi olduğunu kaydeden Köşker, pazar yerinde maliyetlerin arttığını, pazar yerlerinin de deprem toplanma alanı olduğunu söyledi.

 

Yapılan konuşmaların ardından oylamaya geçildi. CHP’li meclis üyeleri red oyu kullanırken, Ak Partili meclis üyelerinin ‘kabul’ oylarıyla Gebze belediyesinin 2016 yılına ilişkin faaliyet raporu kabul edildi.