16 Nisan da özgürlük, hukuk ve demokrasi kazanacak

  • 2017-03-27 09:40:00 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
16 Nisan da özgürlük, hukuk ve demokrasi kazanacak

Darıca Demokrasi Platformu tarafından düzenlenen panele konuşmacı olarak katılan Gazeteci Can Ataklı, 16 Nisan tarihinde yapılacak referandumun bir fırsat olduğunu ve geleceğini garanti altına alma fırsatı olacağını aksi takdirde ülkeyi çok zor günler beklediğini ifade etti. Ataklı, sandıktan yüzde 45 Evet yüzde 55 Hayır oyu çıkacağını iddia etti.

Gazeteci Can Ataklı Darıca Demokrasi Platformu tarafından düzenlenen panele konuşmacı olarak katıldı. Özdemir Düğün Salonunda gerçekleştirilen panele Darıcalıların ilgisi büyük oldu. Ataklı, Darıca Demokrasi Platformunu oluşturan siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, ile vatandaşların doldurduğu salona İzmir Marşı eşliğinde alkışlarla girdi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Panel öncesi konuşan CHP Darıca İlçe Başkanı Yakup Törk, ‘’zaman geleceğe sahip çıkma zamanıdır’ dedi. Törk;’’16 Nisan da Hayır’lar kazanacak bunun ötesi yok. Darıca’ya 2 bakan 4-5 milletvekili önce kendi tabanını ziyaret ediyorlar sonra kararsızları döndürmeye çalışıyorlar. Ama halkın kaygısı bayrak ve vatan işte bu yüzden Hayır kazanacak ve ülke normalleşecek. Ben inanıyorum ki referandumdan yüzde 55-60 Hayır oyu çıkacak.’’ Şeklinde konuştu.

Yakup Törk’ün konuşmasının ardından Moderatörlüğünü Durmuş Kapadan’ın yaptığı panel de Gazeteci an Ataklı söz aldı. Türkiye genelinde endişe ve kararsızlık hakim olduğunu artık ülkenin bu durumdan kurtulması gerektiğini söyleyen Can Ataklı bu referandumun bir fırsat olduğunu ve geleceğini garanti altına alma fırsatı olacağını aksi takdirde ülkeyi çok zor günler beklediğini ifade etti.

Ataklı;’’ ben kazanacağımıza inanıyorum. Burada herkese büyük görevler düşüyor Evet’çiler de dahil kararsızlarda dahil olmak üzere herkese ulaşmaya çalışın, insanlara başımıza neler gelebileceğinin anlatın. Sandıktan Evet çıkarsa Türk insanını değerlerini kaybedecek, özgürlük, hukuk ve demokrasi kalmayacak.’’ Şeklinde konuştu.

İktidarın bugün söylemlerinin 1930’lu yıllarda Hitler dönemindeki söylemlere benzediğinin altını çizen Can Ataklı şöyle devam etti; o dönemlerde de halk bugünkü gibi çok mutluydu. Sonuç?  Milyon ölü. İspanya, Portekiz, İtalya’da başlarda iyiydi idare edenlerin yüzde 50’nin üzerinde halk desteği vardı ama geldikleri ve gittikleri araya bakacaksın çünkü diktatörlük en kötü yönetimdir. İşte bu yüzden Evet demek demokrasiye elveda demektir. Eğer Evet çıkarsa başkanlık sisteminde Hukuk sistemi ortadan kalkıyor çünkü baştaki hukuk temsilcilerini atama hakkına sahip olacak. Her şey bir kişinin kararına bağlı olacak. Ben hesap soramayacağım ama bana hesap soracaklar. Böyle bir hukuk sistemi olamaz.

Evet çıkarsa özgürlükten tamamen vazgeçmiş oluyorsun çünkü hesap soramadığın senin her türlü özgürlüğüne engel koyabilir. Cumhurbaşkanı istediği an OHAL ilan edebilir her türlü kararnameyi çıkarma hakkına sahip olabilir. Evet çıkarsa bir daha sandık olmayacak.  Türkiye, Irak ve Suriye gibi olacak.’’

Can Ataklı 16 Nisan da yapılacak olan referandum da sandıktan yüzde 45 Evet yüzde 55 Hayır oyu çıkacağını iddia ederek bu sonucun ardından ülkede yepyeni bir dönemin başlayacağını da vurguladı. Ataklı konuşmasının sonunda dinleyenlerin sorularını cevaplandırdı.