Darıca da Nevruz coşkusu

  • 2017-03-21 12:18:26 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Darıca da Nevruz coşkusu

-Baharın müjdecisi nevruz bayramı Darıca da etkinlikle kutlandı. Kutlamalarda halk oyunları gösterileri, yarışmalar, müzik dinletileri ile örsle demir dövüldü  Nevruz ateşi yakıldı.

Darıca Ortaokulu bahçesinde gerçekleştirilen kutlamalara İlçe Kaymakamı Ömer Karaman, Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, Emniyet Müdürü Hasan Aydoğan, Milli Eğitim Müdürü İsmail Oğuz, daire amirleri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı. Okul Müdürü Özcan Çapuk, Milli Eğitim Müdürü İsmail Oğuz’un konuşmalarının ardından Belediye Başkanı Şükrü Karabacak söz aldı. Nevruz’un Bahara giriş anlamına geldiğini ifade eden Başkan Karabacak öğrencilere seslendi. Karabacak; ‘’Nevruz doğayı yeşillendirir, güzelleştiriş, sizler de bu ülkenin geleceği, çiçekleri ve baharısınız. Bu ülkeyi sizler omuzlayacak muassır medeniyet seviyesine ulaştıracak, bayrağımıza, vatanımıza sahip çıkacaksınız. Sizlere güveniyoruz’’ dedi.

Darıca Kaymakamı Ömer Karaman da kısa konuşmasında Nevruz’un Türk kültürünün bir geleneği ve simgesi olduğunu ifade ederek;’’Bugün bahar bayramı. Baharın gelişini simgeleyen, doğanın uyanışını gösteren ve sıcaklığın toprakla buluşmaya başladığına işaret eden Nevruz Bayramınız kutlu olsun.’’ Dedi.

Konuşmaların ardından öğrenci korosundan türküler, şiir okunması, çuval yürüme yarışması, judo gösterisi, halk oyunlarının ardından protokol üyeleri temsili demir dövme sonrası Nevruz ateşi yakılarak üzerinden atlandı. Tören yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ile son buldu.