İsa Turhan yazdı

  • 2017-03-09 04:41:12 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
İsa Turhan yazdı

Eleştirmek te üstümüze yok. Haklı haksız, gerekli gereksiz, bilerek bilmeyerek sürekli eleştiriyoruz.

Bugünlerde bu eleştirilerden en çok nasibini alan KOGACE yani Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti. Çetin Gürol başkanlığındaki yönetim özellikle bu dönemde inanılmaz işlere imza atıyor. Eleştirmedik mi? Gün geldi eleştirdik. En çok eleştirenlerden biri benim bu eleştirilerimi klavye kahramanları gibi sosyal medya üzerinden değil bizzat yüzlerine karşı söyledim. Çetin Gürol, Levent Altun, Cüneyt Türesin en yakın dostlarım olmalarına rağmen bu eleştirilerden nasibini almışlardır ama hiçbiri de bu eleştirilerimden gönül koymadılar bizzat teşekkür ettiler. Sonuçta bu cemiyet kimsenin babasının tapulu malı değil. Bunları yapmak zorundayız ki işleyişe katkı sunalım çünkü yapılacak her çalışma meslektaşlarımız adına yapılmakta. Cemiyet yönetiminin yapmış olduğu çalışmalar nihayetinde meyvelerini vermeye başladı.  İşte sadece yapılan örnek çalışmalardan bazıları;

Kocaeli genelinde OHAL kararı ile kapatılan üç gazetede ki meslektaşlarımızın işsizlik maaşından faydalanabilmelerinin önü açılmış böylece meslektaşlarımızın Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü’ne sigortalılıklarının düştüğünü dair yazıyı alarak İŞKUR İl Müdürlüğü’ne işsizlik maaşı ile ilgili başvuru yapmasıyla mağduriyetleri bir nebze giderildi.

Yine Cemiyetin girişimleriyle Başbakanlık Toplu Konut İdaresi tarafından Derince Çınarlı mahallesindeki 24 bin 500 metrekarelik alanda kurulan Basın Sitesi ile 138 üyesi ev sahibi oluyor.  Bu proje Türkiye’de örnek gösterilmekte.

Kocaeli için önemli bir esere imza atılarak Basın müzesi hizmete açıldı.

Aktif durumda gazetecilik yapan basın mensuplarına dağıtılan ulaşım kartlarıyla meslektaşlarımız toplu taşımadan ücretsiz yararlanıyor. Hastanelerle yapılan  anlaşmalar sayesinde meslektaşlarımız indirimli sağlık hizmeti alıyor.

Bunun yanı sıra cemiyet yönetimindeki arkadaşlarımız Türkiye Gazeteciler Federasyonu yönetiminde yer alarak Kocaeli’yi temsil ediyor.

Cemiyet 2 yıldır dergi çıkararak elde ettiği kaynakları en iyi şekilde değerlendiriyor. Örneğin İzmit merkezde bir işyeri, yine İzmit’te 2,5 dönüm arazi satın aldılar. Bodrum’da devre mülk alarak üyelerinin hizmetine sundular. Sürekli şahit olduğumuz bir konu da, üyelerinin iyi ve kötü gününde sürekli yanındalar.

Bu saydıklarım sadece birkaç örnek çalışmalar. Ben zaman zaman Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun yurt genelinde illerde yapılan toplantılara katılmaktayım. Türkiye’nin dört bir yanından gelen cemiyet başkan ve yöneticileri Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nin çalışmalarından övgüyle bahsediyor projeler hakkında bilgiler alıyorlar. Bu Kocaeli basını için bir gururdur ancak meyve veren ağaç taşlanırmış….

Bizim meslektaşlarımızda bu ağacı acımasızca taşlamaya devam ediyor. Yazıda belirttiğim gibi eleştiri olacak, olmalı da ama yapıcı eleştiri olmalı.

 Olumsuzlukları yönetim kuruluna ileterek işleyişe katkı bulunmak varken sosyal medya üzerinde klavye kahramanlığı yapmak hiç kimseye bir şey sağlamaz.

Birbirimizin kuyusunu kazmak, dedikodu yapmak bize ne sağlar bilmiyorum ama gerçek bir şey var ki biz bölge basını olarak kenetlenmediğimiz takdirde bir arpa boyu yol almamız mümkün olmadığı gibi sırtımıza da daha çoook semer vururlar.

 

Bu böyle biline…