GTO dan Milli İstihdam Seferberliği’ne destek

  • 2017-03-03 11:02:06 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
GTO dan Milli İstihdam Seferberliği’ne destek

-Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler yurt genelinde başlatılan Milli İstihdam Seferberliğine Oda olarak destek verdiklerini açıkladı.

 

Oda Başkanı Nail Çiler konu hakkında yaptığı yazılı basın açıklamasında yeni istihdam olanaklarına imkan veren proje ile özel sektör temsilcilerinin üzerine düşen her türlü vazifeyi layıkıyla yerine getireceğine inandığını vurguladı. Çiler açıklamasında şu görüşlere yer verdi;’’Ülkemiz genelinde çalışabilir 15 ve daha yukarı yaştaki işsiz sayısında ve oranında son dönemlerde artış gözlemlenmekte ve dolayısıyla uluslararası alanda ülke olarak büyük avantajımız olan genç insan kaynağımızdan gereği gibi istifade edilememiş olunmaktadır.

 

Bu doğrultuda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle, TOBB Başkanı Sn. M. Rifat Hisarcıklıoğlu davetinde ve  tüm oda ve borsa başkanlarının katılımıyla gerçekleşen Ekonomik Şura’da işsizlik oranlarını aşağıya çekmeye yönelik “Milli İstihdam Seferberliği” başlatılmıştır. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği öncülüğünde ve değerli işadamlarımızın katılımlarıyla istihdam oluşturma projesi doğrultusunda, tüm Oda ve Borsalar olarak aktif çalışmalarımız ile hedefimiz; işsizlik oranını gelişmiş ülkeler düzeyine çekebilmektir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve İŞKUR’un sunduğu istihdam fırsatlarını barındıran, 1 Şubat 2017 tarihi itibari ile başlayan “istihdam programının” detayları ise işverenlerimizi destekler niteliktedir.

 

3 ay (78 gün) süren işbaşı eğitim programlarının işverenlerimize maliyeti olmamakla beraber, istihdam edilen personelin maaşı (günlük 54 TL, aylık 1404 TL), sigorta primleri ve vergisi devletimiz tarafından ödeniyor. En az 2 çalışanı olan işletmelerimizin, son 3 ayda işsiz olan bir vatandaşımızı istihdama katarak yararlanabileceği bu seferberlikte, işletmeler çalışan sayısının %30’u kadar çalışanı kendi bünyesine katabilecek.

 

İşbaşı eğitimlerinin sonunda, işveren tarafından istihdam edilen personelin en az yarısının, 3 aylık sürenin bitimine kadar istihdam etme şartının arandığı programda, istihdam edilen personele yemek ve yol yardımı yapılması durumunda ise brüt asgari ücretin yarısı kadar tutar olan 889 TL vergiden düşülebilecek.

           

3 ay süren işbaşı eğitim programının sonundan 31 Aralık 2017’ye kadar istihdam edilen personel için Devlet desteği sürerken, 773 TL’lik SGK primi ve vergisi devlet tarafından ödenen personelin maaşını ise işveren ödeyecek.

Yeni istihdam olanaklarına imkan veren, en az bir işsiz vatandaşımızı istihdama katarak, işinizi ve işgücünüzü geliştirebileceğiniz “çalışma hayatında milli istihdam seferberliğinin bölgemiz ve ülkemiz hayatına hayırlı olmasını diliyor, özel sektör temsilcilerinin üzerine düşen her türlü vazifeyi layıkıyla yerine getirerek, gerekli desteği fazlasıyla vereceğine inanıyoruz.’’