Levent Altun yazdı

  • 2017-03-02 09:38:59 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Levent Altun yazdı

Gebze Belediyesi’nin Mart ayı meclis görüşmelerinde ilginç konular gündeme geldi.

Bunlardan birisi, Bosna Hersek’te Glamoç şehrine Türkiye Belediyeler Birliği tarafından yapılması kararlaştırılan Eğitim ve Kültür Merkezi. Gebze ile ilgisi ise,1 milyon liralık maliyetin 300 bin lirasının ise Gebze belediyesi tarafından karşılanması gündeme geldi. CHP grubu karşı çıktı, AKP oylarıyla kabul edildi.

CHP grubu, bu paranın Gebze için kullanılması gerektiğini söylediler ki haksız sayılmazlar.

Bir başka tuhaf konu da Libya’nın Ajdabay şehri ile Gebze arasındaki kardeş şehir anlaşmasının iptali. Meclis kararıyla Gebze ve Ajdabay arasındaki kardeş şehir ilişkisi iptal oldu. Bu karar oylanırken yüksek sesle güldüm.

Bu konuyu meclis toplantısından çıktıktan sonra Gebze belediye başkanı Adnan Köşker’e özellikle sordum. Birkaç yıl önce kardeş olmuşuz, şu anda orada karışık bir durum olduğu için bu karar alınmış. Ben neden iptal edildiğine şaşırmadım aslında neden kardeş şehir olduğumuza şaşırdım. Acaba Ajdabay’da kaç kişi Gebze’yi biliyordur, Gebze’den kaç kişi Ajdabay’ı duydu gerçekten merak ediyorum.

Gelelim diğer öncelikli konulara.

Yeniçarşı’daki Çarşı Cami’nin yenilenmesi düşünülüyor. CHP’li Salih Işık, cami yenilenirken 6 tane asırlık çınar ağaçlarının korunması gerektiğini vurguladı. Umarız bu öneri kabul görür yoksa 100 yıllık ağaçların kesilmesi gerçekten de yazık olur.

CHP’nin grup sözcüsü Serkan Davutoğlu’nun gündeme getirdiği ve yanıtlarını alamadığını belirttiği konular da çarpıcıydı.

Özellikle Marmara Uzmanlar, Kamyon garajı, Cuma pazarının taşınıp taşınmayacağı, kentsel dönüşüm konuları. Başkan Köşker’in verdiği cevaplar, eski toplantılardakinin kopyala-yapıştır tarzındaydı.

Gebze’ye cemevi yapılması isteğine karşılık verdiği yanıt ise umut vericiydi. Eğer kamulaştırma ve yer sorunu çözülürse Gebze’de bir cemevi yapılacak.

CHP’li meclis üyesi Eşref Emin Güzey’in, “Otoparkı, trafiği ve havasından mennun olan var mı Gebze’nin?’ sorusu dikkat çekerken, bir başka CHP’li meclis üyesi Neşe Çetiner Celep’in Gebze’de ağaç ve yeşile önem verilmediğini dile getirmesi önemliydi.

Başlıkta yer alan Osman Hamdi Bey ise meclis görüşmelerinin dışında Gebze için önemli olan ancak hiç gündeme gelmeyen bir konu.

24 Şubat tarihi, Osman Hamdi Bey’in ölüm yıldönümüydü. Hatırlatmayı uygun gördüm.

Eminim halen daha Gebze’de Osman Hamdi Bey’in kim olduğunu bilmeyenler vardır.

Gebze’nin Eskihisar köyünde evi ve müzesi bulunan Osman Hamdi Bey, dünyaca ünlü arkeolog, müzeci ve ressamdır.

Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin kurucusu ve İstanbul Kadıköy’ün de ilk belediye başkanıdır ki bu bilgiyi de çoğu kişinin bildiğini sanmıyorum.

Böyle değerli bir insanın evi, müzesi ve mezarı Gebze’de ancak ne yazık ki ölüm yıldönümünde bari, yılda bir kez olsun bir anma töreni düzenlenemez miydi?

 

Yıllardır Gebze’nin tarihi değerlerinin öne çıkarılması ve tarihe değer verilmesi gerektiğini söyleyenler nasıl oldu da Osman Hamdi Bey’i unuttular acaba?