CHP'lilerden soru yağmuru

  • 2017-03-01 03:00:35 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
CHP'lilerden soru yağmuru

Gebze Belediyesi Mart ayına ilişkin meclis toplantısı yapıldı. Gebze belediye başkanı Adnan Köşker’in yönettiği mecliste 11 madde görüşülüp karara bağlanırken, bazı maddelere CHP grubu muhalefet şerhi koydu.

Meclis görüşmelerini CHP Gebze ilçe başkanı Recep Dursun ve ilçe yöneticileri de takip ederken, en dikkat çekici maddeler Bosna Hersek’e yapılacak eğitim ve kültür merkezi için Gebze Belediyesi’nin 300 bin lira yardım etme kararı ve Gebze’nin Libya’daki kardeş şehri Ajdabiya ile kardeşlik ilişkisinin iptali kararı oldu.

 

NEDEN 300 BİN LİRA VERİYORUZ?

 

Türkiye Belediyeler Birliği tarafından Bosna Hersek’in Glamoç kentinde yapılacak Eğitim ve Kültür merkezinin 1 milyon liralık maliyetin 300 bin lirasının Gebze belediyesi tarafından karşılanmasına CHP grubu itiraz etti. CHP grup sözcüsü Serkan Davutoğlu, “Bu paranın Gebze’de harcanması gerekir. Neden 1 milyon liranın 300 bin lirasını biz karşılıyoruz?” diye sordu. Başkan Köşker bu soruyu, “Başka ülke ve şehirlerde de çeşitli yardımlar yapılıyor, bu bir işbölümü” diye yanıtladı.

 

GEBZE’YE CEMEVİ PROJESİ

 

Davutoğlu ayrıca Gebze’de bir Cemevi olmamasını da gündeme getirerek, “Alevi vatandaşlarımızın yararlanacağı cemevi yok” derken, Başkan Köşker ise, Hürriyet Mahallesi’nde cemevi planlaması yapıldığını ancak kamulaştırma ve yer sorunu nedeniyle geciktiğini kaydetti.

Davutoğlu ayrıca konuşmasında Marmara Uzmanlar, Kamyon garajı, Cuma pazarı, kentsel dönüşüm gibi soruların bir türlü cevap bulmadığını kaydederken, Başkan Köşker ise, Cuma pazarının taşınacağını, kamyon garajı davasının sürdüğünü, kentsel dönüşümün devam ettiğini, Marmara Uzmanlar ile ilgili haberlerin de gerçeği yansıtmadığını dile getirdi.

 

GEBZE’DEN MEMNUN OLAN VAR MI?

 

Toplantıda söz alan CHP meclis üyelerinden Eşref Emin Güzey, “Otoparkı, trafiği ve havasından mennun olan var mı Gebze’nin?’ diye sorarken, Neşe Çetiner Celep de, Gebze’de ağaç ve yeşile önem verilmediğini vurguladı.

 

AĞAÇLAR KESİLMESİN

 

CHP’li meclis üyesi Salih Işık, Yeniçarşı’da yeniden yapılması düşünülen Çarşı Camisi ile ilgili, “Caminin yenilenmesine karşı değiliz ancak oradaki asırlık ağaçların kesilmesine karşıyız. 6 tane 100 yıllık ağaç var, yazık değil mi? Biz diyoruz ki, projeyi buna göre oluşturun, ağaçlara dokunmayın biz de altına imza atalım” dedi.

Öte yandan, daha önce kardeş şehir olan Libya'nın Ajdabaya şehri ile kardeşlik ilişkisi de oy çokluğuyla kabul edildi. Bu maddeye itiraz eden CHP'li Serkan Davutoğlu, "Neden kardeşliğimiz bitti' diye sordu. Başkan Köşker ise, "Karışıklık var o bölgede, kabileleşme söz konusu" diye yanıtladı.