Tadilat mı var yoksa kart mı yandı!

  • 2017-02-13 07:51:10 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Tadilat mı var yoksa kart mı yandı!

 

Demokrasi Platformları tarafından referandumla ilgili toplantılar düzenleyeceği belediyeye ait salonlara izin verilmedi. Çayırova'da toplantı belediyenin bahçesinde, Darıca'da ise düğün salonunda yapıldı.

CHP Çayırova'da düzenleyeceği 'Tek adam rejimine hayır' toplantısı için ÇayırovaBelediyesi'nden izin aldı. Toplantının Çayırova Belediyesi Salonu'nda yapılacağı açıklanırken, belediye salonda elektrik olmadığı belirtilerek salon tahsisini iptal etti. Toplantının yapılacağının duyurulduğu salonun önüne gelenler belediyenin bahçesinde toplandı.

Darıca'da ise Darıca Belediyesi'nin Adnan Menderes Kültür Merkezi Salonu'nu toplantıya kapatması üzerine Kazım Karabekir Mahallesi'ndeki İlbeyoğlu Düğün Salonu'nda toplantı yapıldı.

 

-Darıca Demokrasi Platformu tarafından düzenlenen "Anayasa  Değişikliği Ne Getiriyor" başlıklı panelin  Darıca Adnan Menderes Kültür Merkezi’ndeki tadilat gerekçe gösterilerek izin verilmemesi protesto edildi. Kültür Merkezi önünde platform üyelerinin katılımıyla basın açıklaması yapıldı. CHP Genel Başkan Yardımcısı İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, uygulama ile ilgili hukuki süreç başlatacaklarını söyledi.

 

Darıca Demokrasi Platformu tarafından "Anayasa  Değişikliği Ne Getiriyor" başlıklı panel organize edildi. ‘Anayasa değişikliği ne getiriyor? Hayır demezseniz ne olacak’’ konularının ele alınacağı; CHP Genel Başkan Yardımcısı İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, Yardımcı Doç. Dr. Yücel Demirer ve Avukat Yüksel Genç’in konuşmacı olarak katılacağı panel için Cumhuriyet Halk Partisi Darıca İlçe Başkanlığı tarafından 20 Ocak 2017 tarihinde Darıca Adnan Menderes Kültür Merkezi’nde yapılması için yapılan başvurunun kabul edilmesinin ardından 10 Şubat 2017 tarihinde kültür merkezindeki onarım ve bakım çalışmaları gerekçesiyle kültür merkezi tahsisinin iptal edilmesine platform üyeleri tepki gösterdi.

Darıca Adnan Menderes Kültür Merkezi önünde basın açıklaması yapıldı.

Basın açıklamasına, Panele konuşmacı olarak katılacak olan CHP Genel Başkan Yardımcısı İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, Yardımcı Doç. Dr. Yücel Demirer ve Avukat Yüksel Genç’in yanı sıra platform temsilci ve üyeleri katıldı.

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı İzmir Milletvekili Zeynep Altıok burada yaptığı konuşmada; ‘’Önceki gün meclis de yaptığım basın açıklamasında sorduğum soruyu yasaklarla ilgili olduğu için burada yineliyorum. Hayır demek suç mu? Eğer hayır demek suçsa Hayır diyenlerin söz hakkı böyle yasaklarla ihlal ediliyorsa dün akşam sendika yöneticisine yönelik yapılan silahlı saldırı gibi tıpkı 90’ların, 12 Eylül Türkiye’sinde olduğu gibi suikast girişimleriyle örgütleniyorsa Hayır diyenlerin haklarının yok edilmesini çok ciddi tekrar düşünmemiz gerekiyor. O zaman zaten bahsettiğimiz dikta rejiminin daha referandum öncesi hayata geçirilmiş olduğunu evet kararının çoktan verilmiş olduğunu kabul etmemiz gerek. Eğer hayır diyenler terörist ise referandumu niçin yapıyoruz? Yapmayalım ve Evet’i ilan edelim.’’ Dedi.

Çayırova ve diğer yerlerde de aynı yasak uygulama ile karşılaşıldığını ileri süren Zeynep Altıok; ‘’ biz bu uygulamalar için hukuki girişimler başlatacağız. Bize bugüne kadar bilgilere göre Hayır dediği için 44 kişi gözaltına alındı, 3 kişi tutuklandı. Bu sayı üniversitelerdeki gözaltılar hariç. Bu sayılar giderek artıyor. Hayır diyenler hep oldular bu hedef olmanın arkasında bir anıyla da muhtarlar, esnaf üzerinden halkı muhbirliğe davet edenlerin payı olduğu sürekli olarak ötekileştirildiği, Hayır diyen terör ile hiçbir zaman işi olmayan CHP’yi kandil ve fetöcüler hayır diyor diyerek terörle ilişkilendirmeyi çalışanlar Fetullah ile yan yana oturdukları masaları Kandil ile yaptıkları görüşmeleri kendileri düşünecek. Bunların üzerinden yürütülecek algı operasyonlarına CHP’nin karnı tok. Alnı açık geçmişi berrak ve temiz. Geleceğinde berrak ve temiz olmasının garanti ve güvencesi de Cumhuriyet Halk Partisidir.’’ Şeklinde konuştu.

 

basın açıklamasını CHP Darıca İlçe Başkanı Yakup Törk yaptı. Törk şunları söyledi;’’Darıca Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü ile imzalanan kültür merkezi salonunun CHP Genel Başkan Yardımcısı İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, Yardımcı Doç. Dr. Yücel Demirer ve Avukat Yüksel Genç’in konuşmacı olarak katılacağı Türkiye Cumhuriyeti Devleti yeni anayasa ne getiriyor? Türkiye nereye gidiyor’’ başlıklı panel düzenleyecektik. Maalesef bu panel için kapılar bize dün itibariyle kapandı, hatta bu panel yapılmasın diye kültür merkezinin bu salonu tüm vatandaşlara nedensiz bir şekilde kapatıldı. Bize de resmi yazıyla salonun verilmeyeceği bildirildi. Biz Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları olarak Anayasa değişiklik ve referandum sürecini siyasi sahiplerle yürütmüyoruz. Bunu devletin bayrağı için, millet için demokrasi için bu alanda olacaktır. Katılımcılarımızda TBMM’nin milletvekili, sizlerin üniversitelerinde yetkili olan doçentimiz ve bu memlekette hukuk için mücadele eden bir hukukçumuzun panelini dinleyecektik. Burada herhangi bir siyasi partinin de düşüncesi öne çıkarılmayacaktı. Biz Hayır diyene terörist demiyoruz evet diyene de terörist demeyeceğiz. Bu memlekette evet de hayır diyen de öz evlatlarıdır diye düşünüyoruz. Bu hareket den dolayı bunu yapanların korku dağlarını aştığını düşünüyoruz. Bu millet eninde sonun da düşünce iradesini tercihini yansıtacaktır.’’

 

Yapılan açıklamaların ardından konuşmacılar ve platform üyeleri panelin yapılacağı düğün salonuna gittiler.

 

Basın açıklaması sonrası site muhabirimiz tadilatta olduğu ileri sürülen kültür merkezi salonuna gitmek isteyince görevliler salonun kapalı olduğunu söyleyerek engel oldular. Kültür Merkezi görevlisi salonun anfi kartının yanık olduğunu bu yüzden salonun kapalı olduğunu söyledi.