Gebzeli Eylül Türkiye şampiyonu

  • 2017-02-03 02:28:07 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Gebzeli Eylül Türkiye şampiyonu

Türkiye Satranç Federasyonu tarafından düzenlenen Satranç şampiyonasında Gebzeli Eylül Çiçek 4’üncü kez Türkiye şampiyonu oldu. TMMOB Makine Mühendisleri Odası Gebze Temsilciliği Yürütme Kurulu üyesi Yasin Çelik’in kızı olan Eylül, 14 yaş grubunda 6 gün süren 9 turluk mücadelenin ardından şampiyonluğu kazandı.

TMMOB MMO Gebze Temsilcisi Sinan Yücel ve yönetim kurulu da bu başarısından ötürü Eylül Çiçek’i tebrik etti. Kartal Belediyesi adına turnuvaya katılan Eylül Çiçek’in hocalığını ise Hakan Aydın yaptı.

TSF, Türkiye'nin 81 ilinden ve KKTC'den rekor sayıdaki 2 bin 457 sporcunun katılımı ile en geniş kapsamlı organizasyonunu yaptı.

 

Türkiye Küçükler Şampiyonası'nda bin 849 sporcu, Türkiye Yıldızlar Şampiyonası'nda 541 sporcu ve Türkiye Emektarlar Şampiyonası'nda 67 sporcu olmak üzere toplam 2 bin 457 sporcuyla bir Türkiye buluşmasına da sahne oldu.
Şampiyonaların ardından 220 sporcu Türkiye Küçükler ve Yıldızlar altyapı Ulusal takım havuzuna girmeye hak kazandılar.  
Ödül töreni konuklarından Avrupa Satranç Birliği (ECU) Başkanı Zurab Azmaiparashvili bir konuşma yaparak, 700 bini aşan lisanslı sporcu sayısı ile birçok ülkeyi geride bırakan ve örnek teşkil eden Türk satrancının, Küçükler ve Yıldızlar'da çok güçlü bir potansiyeli olduğunu vurgulayarak Türkiye Satranç Federasyonunu tebrik etti.
Ardahan'dan Muğla'ya, Tekirdağ'dan Hatay'a, Sinop'tan Hakkâri'ye, Urfa'dan Zonguldak'a kadar 81 ilin ve KKTC'nin birbirinden güzel dokusunu şampiyonalarda buluşturduklarını belirten TSF Başkanı Gülkız Tulay, şampiyonaların ülkemizde yüzleri gülümseten, geleceğe umutla bakmamızı sağlayan bir köprü oluşturduğunu ifade etti.