Levent Altun yazdı

  • 0000-00-00 00:00:00 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Levent Altun yazdı

Gebze Ticaret Odası’nın meclis toplantılarını kaçırmamaya dikkat ederim. Çünkü Gebze’nin nabzının attığı yer konumunda.

İsmine bakıp da burada sadece ekonomik ve ticaret konularının görüşüldüğünü düşünmeyin, başta mesleki eğitim ve istihdam çalışmaları olmak üzere sosyal, kültürel, sportif ve hatta burs ve yardım gibi sosyal sorumluluk projelerinin de gerçekleştiği bir kurum haline gelmiş durumda.

Çoğu zaman ise hükümetin ya da siyaset mekanizmasının sahip çıkması ya da yapması gereken hususlar bile Gebze Ticaret Odası başkanı Nail Çiler tarafından gündeme getirilip çözülüyor.

Örneğin Gebze’ye bir eğitim ve araştırma hastanesi gerekliliği. Nihayet Darıca’daki Farabi devlet hastanesi eğitim ve araştırma hastanesi olacak.

Örneğin Kaynarca’ya (Tavşantepe) kadar gelen metronun Gebze’ye hatta İzmit’e kadar uzanması gerekliliği ki bu konu gündemdeki yerini koruyor.

Üstelik bazıları sadece Gebze bölgesini değil tüm Türkiye’yi ilgilendiren konular. Örneğin Vergi ve sicil affı ya da vergisini düzenli ödeyenlerin ödüllendirilmesi gibi konular.

Nail Çiler’in yıllardır ısrarla üstünde durduğu, her platformda vurguladığı ve adeta bir sözcü haline geldiği en önemli konu kuşkusuz Gebze’nin büyük şehirli il olma gerekliliğidir. Gebze’de siyasetçilerin, sivil toplum kuruluşlarının ve ne yazık ki basının bile yılgın hale geldiği, unuttuğu ve umursamadığı bu konu, Nail Çiler’in ısrarıyla canlılığını koruyor.

Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler’in vurguladığı bir başka önemli konu da Gebze’deki fabrikaların yüzde 85’inin merkezinin İstanbul’da olduğu gerçeği. Vergi rekortmeni Kocaeli’nin yıllık 58 milyar lira ekonomik katkısını ve Kocaeli’yi de Gebze’nin sırtladığı gerçeğini düşünürsek, yüzde 85’lik bu sorunun çözüldüğünde Gebze’nin ekonomik gücünü varın siz hesaplayın.

Gebze Ticaret Odası’nın bana göre en önemli projelerinden birisi eğitim konusu ile ilgili olanlar. Bir yandan yeni mesleki ve teknik lise ve meslek yüksekokulu kazandırılması çalışmaları diğer yandan Gebze Ticaret Odası’nın bizzat vermiş olduğu istihdam olanaklı mesleki eğitimler bana göre Türkiye’de benzeri olmayan bir çalışmadır.

Bir yılda 105 mesleki eğitim, bu eğitime katılan 3 bin kursiyer ve sertifika alarak iş kapısı sağlayan 1.500 kişi. Bu ekonomik durgunluk ve endişeli iş ortamında bu rakamlar gerçekten de umut vericidir.

Gebze Ticaret Odası’ndaki toplantıda önemli bir sorun da gündeme geldi. Meclis üyesi Hasan Hacıoğlu, Osmangazi köprüsündeki gişelerin tuzak olduğunu ileri sürerken, “Gişe okumadı diye nakit para alıyorlar, bu tuzağa düşmeyin” uyarısında bulundu. Kendisine  172 bin lira icra geldiğini söyleyen Hacıoğlu, bu sorunun çözülememesi halinde çok kişinin canının yanacağını söyledi.

Gebze’de diğer kurumlar hatta siyaset mekanizmaları da Gebze Ticaret Odası’na ayak uydurabilse Gebze daha yaşanır ve hak ettiği hizmetleri alan bir şehir haline gelir.

 

GTO Başkanı Nail Çiler’in hep örneklerinde verdiği gibi; biz artık zengin kentin fakir bekçileri olmamalıyız…