Satranç turnuvasında kıran kırana mücadele

  • 2013-10-03 11:36:05 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Satranç turnuvasında kıran kırana mücadele

 

Gebze Belediyesi Uluslar Arası Kurtuluş Hamlesi Satranç Turnuvası coşkulu başladı. 8 ülkeden 360 sporcunun derece için yarıştığı turnuva Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun ilk hamlesiyle start aldı

 

PROTOKOL TAM KADRO

 

Gebze Belediyesi tarafından bu yıl 4.’sü düzenlenen Uluslar Arası Kurtuluş Hamlesi Satranç Turnuvası, geniş katılımla başladı. Yurt dışından ve ülke genelinden satranca gönül vermiş yüzlerce sporcunun derece için mücadele ettiği Kurtuluş Hamlesi Satranç Turnuvası’nın açılış törenine Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Gebze Belediyesi Başkan Vekili Nilay Ayran, AK Parti İlçe Başkanı Cemalettin Kaflı, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Oya Tuncel, Kocaeli İl Satranç Temsilciliği yetkilileri, belediye başkan yardımcısı Orhan Sipahioğlu, Ahmet Kisbet, AK Parti İlçe Kadın Kolları Başkanı Vasfiye Aydın, İlçe Spor Müdürü Mücahit Sak, belediye meclis üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

 

8 ÜLKEDEN 360 SPORCU KATILIYOR

 

Açılış konuşmasını TSF İl Temsilciliği Onursal Üyesi İlhan Berik’in yaptığı turnuvanın ev sahibi Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker’in yurt dışı programında olması nedeniyle vekaleten kısa bir selamlama konuşması yapan Gebze Belediyesi Başkan Vekili Nilay Ayran; turnuvanın artık satranç alanında Türkiye’nin marka organizasyonları arasında başı çektiğini belirtti.

 

KÖŞKER’DEN SPORCULARA SELAM

 

Başkan Köşker’in tüm sporculara selamını ileterek konuşmasını sürdüren başkanvekili Ayran,  “Bu yıl uluslar arası düzeyde gerçekleştirdiğimiz turnuvamıza Türkiye’mizin 36 ilinden ve toplam 8 ülkeden 362 sporcu katılıyor. Satranç 4 bin yıllık geçmişi olan bir zeka ve düşünce oyunudur. Bu turnuvayı düzenlemekteki amacımız, hem bu sporun önemine dikkat çekmek, hem de çocuklarımızı ve gençlerimizi böyle faydalı bir zeka oyununa özendirmektir” dedi.

 

SATRANÇLA TANIŞMAYAN KALMAYACAK

 

Başkan Vekili Ayran’ın ardından kürsüye gelen Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, bir zeka sporu olan satrancın Kocaeli’de gelişmesi ve yaygınlaşması için çalışmalara ağırlık verdiklerini dile getirdi. Çocukların zekasının gelişimine katkısı olan satranç bilmeyen, satrançla tanışmamış öğrenci kalmamasını hedeflediklerini belirten Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, okullarda çocuklara satranç takımı hediye ettiklerini dile getirdi.

 

İLK HAMLE KARAOSMANOĞLU’NDAN

 

Bu tür ulusal ve uluslar arası organizasyonların satrancın gelişimine katkı sunduğunun altını çizen Başkan Karaosmanoğlu, katkılarından ve desteklerinden ötürü Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker ve ekibini kutladığını söyledi. Turnuvanın ilk hamlesini Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu protokol üyeleriyle birlikte yaptı. 4 gün sürecek Uluslar Arası Kurtuluş Hamlesi Satranç Turnuvası’nın final programı 6 Ekim Pazar günü yapılacak.