İmar plan yargıya gidiyor

  • 2013-10-03 11:12:58 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
İmar plan yargıya gidiyor

 

Darıca Belediyesi Ekim Ayı Meclis toplantısı yapıldı. Başkan Şükrü Karabacak’ın babasının rahatsızlanması üzerine toplantıdan ayrılırken CHP’li meclis üyeleri Plan Bütçe Komisyonunun hazırladığı Performans Değerlendirme raporu ve 2014 bütçesini eleştirdi. Toplantıda AK Parti Belediye Meclis üyesi Halil Akbaşoğlu’na ait  VİP Giyim Sanayi ve Tic. A.Ş’nin Bayramoğlu Mahallesinde yaklaşık 10 dönümlük alan imar plan tadilatının kabul edilmesine tepki gösteren CHP’li meclis üyeleri konuyu yargıya taşıyacaklarını söylediler.

 

Darıca Belediyesi Ekim Ayı Meclis toplantısı Belediye ve Meclis Başkanı Şükrü Karabacak’ın yoklama alması ile başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, Karabacak’a önemli bir telefon geldiğine dair bilgi verildi. Bunun üzerine Başkan Karabacak toplantının başkanlığını Başkan vekili AK Parti Meclis üyesi Nafiz Çığlık'a devretti.

 

BÜTÇE GERÇEK DIŞIDIR

Plan Bütçe Komisyon Başkanı Bülent Koçak’ın performans raporlarını okumasının ardından söz alan CHP Belediye Meclis Üyesi Demet Songurtekin, “Gider odaklı bir bütçe yapılmış. Gelirlere ait hiçbir veri yok. Gelir 50 gider 60 Trilyon. Gelirin gidere göre eksik olduğu bütçe başarısızlıktır. Vergi gelirleri ve cezalar dışında hiçbir gelir görünmüyor. Teleferik, su kayağı merkezi, spor kompleksleri, kültür evi, Anadolu evi, Bilgi Evi, balıkçı barınağı gibi vatandaşa verile vaatler var. Ama bütçesi yer aldığı halde bu vaatlerle ilgili yapılmış, başlamış bir faaliyet yok. Bazı müdürlükler parçalanmış yeni masraflar eklenmiş. 1.5 milyon TL’lik büro malzemeleri nereye konulacak. Temsili Tanıtım paraları nereye harcanacak? İşletme İştirakler Müdürlüğü iş ve işçi bulma kurumu gibi olmuş. 2014 bütçesi gerçek dışı bu nedenle şerh koyuyoruz. ”dedi

RAPORU HAZIRLAYANLARI KINIYORUM

Demet Songurtekin’in ardından söz alan CHP Belediye Meclis Üyesi ve Grup Sözcüsü Saide Arslan’da Bütçe Komisyonunun hazırladığı Performans Değerlendirme raporuna sert tepki gösterdi. İşyerine ulaştırılan raporun bazı sayfalarının boş olduğunu hazırlanma şeklinin de hiç hoş olmadığına dikkat çekerek, ‘’bunu bu şekilde hazırlayanları kınıyorum. İçinde yeni bir şey yok. Çok hafife alınmış.’’ Dedi.

DEPREME 1 LİRA AYRILMAMIŞ

CHP Meclis Üyesi Yaşar Sönmez, “Performans Programı dahilinde deprem tehdidine yer verilmiş ama hiçbir çözüm önerisi yok. Deprem bölgesi olan bir bölgede insanların hayatı ile ilgili 1 Lira bütçe ayırmayan  belediye su kayağı yapsa ne olur, bina cephelerini iyileştirse ne olur.”dedi

Konuşmaların ardından 2014 yılı tahmini bütçesi ve Performans Değerlendirme raporu CHP’li meclis üyelerinin red Ak Partili meclis üyeleri evet oyu verdi. Her iki gündem maddesi oy çokluğu ile kabul edildi.

 

AKBAŞOĞLU’NUN İMAR PLANI TADİLATI YARGIYA GİDİYOR

 

Daha sonra İmar Komisyon raporları ele alındı. Toplantıda AK Parti Belediye Meclis üyesi Halil Akbaşoğlu’na ait  VİP Giyim Sanayi ve Tic. A.Ş’nin Bayramoğlu Mahallesinde yaklaşık 10 dönümlük alan imar plan tadilatı Ak Partili meclis üyelerinin oylarıyla kabul edildi. CHP’li meclis üyeleri ise inşaat yapma alanının 2 katına 2 kat olan kat sayısının ise 5 kata çıkartıldığını ayrıca parsellerin arasında kalan yolunda kaldırılmasına tepki gösterdiler ve bunun kişiye özel tadilat olduğunu ileri sürerek konuyu yargıya taşıyacaklarını ifade ettiler. Bu arada imar tadilatı onaylanan araziye otel yapılacağı da gelen bilgiler arasında.