Veliler, okul önünde yolu kapattı!

  • 2016-11-28 11:55:49 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Veliler, okul önünde yolu kapattı!

Gebze Atatürk İlköğretim Okulu öğrencisi 6 yaşındaki Esila Dursun’un önceki gün halk otobüsünün çarpması sonucu yaşamını yitirmesi, veli ve vatandaşlarda büyük bir öfkeye neden oldu. Öğrenci velileri ve vatandaşlar bugün okulun çıkış saatinde ana yolu trafiğe kapatarak tepki gösterdiler. Beklenti ise, trafik polisi, trafik ışıkları ve hızlı giden halk otobüslerinin denetlenmesi.

6 yaşındaki Esila’nın önceki gün okuldan çıktıktan sonra yolun karşısına geçerken halk otobüsünün çarpması sonucu yaşamını yitirmesi, orada uzun zamandır yaşanan sorunu da gözler önüne serdi. Yağmura rağmen bugün okulun önünde toplanan veli ve vatandaşlar, uzun süredir bu sorunu yetkililere söylediklerini ancak çözüm bulamadıklarını belirterek, “Çocuklarımız ölmesin diye daha ne yapalım? Ölen de bizim çocuğumuz. Herkesin çocuğunun başına gelebilir. Yetkililer neden çözüm bulmuyor?” diyerek tepki gösterdiler. Öfkeli veliler yağmura rağmen çocuklarıyla birlikte yolu kapatarak araç geçişlerine izin vermediler. Polis ekipleri, öfkeli vatandaşları sakinleştirmek ve yolu açmak için oldukça zorlandı.

 

HALK OTOBÜSLERİNE TEPKİ!

 

Vatandaşlar, halk otobüslerinin okulun önündeki yoldan çok hızlı geçtiklerini ve trafik kurallarına uymadıklarını ileri sürerek, “Neden kimse denetlemiyor? Neden polis ve trafik ışığı yok? İnsan hayatı bu kadar ucuz mu?” diye tepki gösterdiler. Vatandaşların eylemine CHP Gebze Kadın kolları başkanı Ülker Yiğit ve yönetimi de katıldı. Ülker Yiğit de, yetkililerin bir an önce önlem almasını istedi. Bazı vatandaşlar halk otobüsü şoförlerine tepki gösterirken, bir süre vatandaşlar yolu açtılar.

 

KARAMÜRSEL’DE TIR ÇARPTI

 

 

Gebze’de yaşanan olayın benzeri, dün Karamürsel’de de meydana geldi. Alınan bilgiye göre, Karamürsel 4 Temmuz Mahallesi D-130 Karayolu Kız Meslek Lisesi ışıklı kavşakta, Karamürsel Kız Meslek ve Sağlık Meslek Lisesinde okuyan öğrencileri taşıyan Adem Durak (28) yönetimindeki 41 K 8926 plakalı özel halk otobüsü ile Ali Osman Bayrak (42) idaresindeki 54 SL 399 plakalı tır çarpıştı. Savrulan otobüs, 41 GC 639 plakalı otomobile çarparak durabildi. Kazada hafif yaralanan 6 öğrenci, olay yerine gelen 112 Acil Servis ekiplerince Karamürsel Devlet Hastanesine kaldırıldı. Hafif şekilde yaralanan öğrencilerin hayati tehlikelerinin bulunmadığı öğrenildi.