Levent Altun yazdı

  • 2016-11-25 11:03:48 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Levent Altun yazdı

Uzun süredir Gebze’de yaşanan ağırlaştırılmış trafik sorununu temcit pilavı gibi önünüze sürmeyeceğim.

Yapılması gereken bir çalışma varsa, saygımız var. Elbette zahmet olmadan bu işler olmuyor, her vatandaş gibi biz de sabredeceğiz.

Ancak bazı uygulamalara akıl-sır erdiremiyorum. Eğer akıl erdiren varsa açıklamasını yaparsa çok sevinirim.

D-100 karayolu yani halk diliyle E-5’ten Gebze-İstanbul yönüne doğru giderken, Darıca ve Çayırova sapağına yaklaşıyorsunuz. Tam Darıca’ya döneyim derken, bir de bakıyorsunuz ki yol kapatılmış!

Oraya kadar hiçbir uyarı tabelası ve bilgilendirme yok. Peki o aşamada ne yapmanız gerekiyor? Tuzla’ya kadar gidip, oradan karşı yöne geçmek ve gerisin geriye doğru dönmek. Bu uygulamayı sanıyorum ki, Çin işkencesinden haberi olan bir yetkili akıl etti!

Diyelim ki o yol kapalı ve Yenimahalle’den geçip dönmeyi düşündünüz. Yol yine Tuzla’ya kadar gidiyor.

D-100’e hiç bulaşmadan İstasyon tarafından gitmeyi düşündüğünüzde ise tam İstasyon Caddesi’nin göbeğinde süren yol çalışmaları yüzünden hastane yoluna doğru yönlendiriliyorsunuz. Eh haliyle burada da trafik…

Ağırlaştırılmış eziyet halini alan bu trafiği çekmemek için Gebze’den dışarı çıkmayayım derseniz, iyice akıl hastası haline gelebilirsiniz baştan uyarayım!

Çünkü Gebze’nin şu anda hiçbir yerinde güzergah nerede başlıyor, nerede bitiyor, nerede çalışma var, hangi gün hangi sokak açılıp kapanıyor bilen yok! Sürücüler sokak sokak, cadde cadde girip geri döndükçe öğreniyorlar!

Anibal kavşağı, Gebze Center, Sultan Orhan mahallesi, İlyasbey Caddesi, Hükümet Caddesi diye yazayım, anlayan anlar!

Şimdi aklıma takılan çok somut bir soruyu daha sormak istiyorum. Umarım bir yetkili telefon açıp bana bunu izah eder. Anibal kavşağının oradan Gebze kaymakamlığına doğru gitmek isteyen bir sürücü nereden gidebilir?

Sakın şu öneriyi sunmayın; İlyasbey caddesinden Gebze Arapçeşme mahallesi güzergahına doğru gidip, stadın önünden Bağdat caddesini takip edip, Mustafapaşa caminin aradan aşağıya doğru… Şu anda herkes mecbur öyle yaptığı için Bağdat Caddesi trafiği, boğaz köprüsü trafiği ile yarışıyor!

İlyasbey Caddesi’nde ve Hükümet Caddesi’ndeki tek yön uygulamasının sadece bir geçerli sebebini söyleyin özür dileyeceğim! İlyasbey caddesinden Gebze Center yönüne gitmek isteyen birisi nasıl gider hiç düşündünüz mü? Hesap yaptınız mı?

İlyasbey caddesinden kışla caddesine, oradan Hal yönüne ve oradan da yoğun trafik içine girip Gebze Center köprüsüne…

Beyler! Lütfen hayatı iyice zorlaştırmayın, kolaylaştırın. Gebze’de zaten trafik yükü ve yoğunluğu her geçen gün artıyor. Bir de bu anlamsız ve mantıksız uygulamalarınızla iyice yoğunlaştırıp işin içinden çıkılmaz hale getiriyorsunuz.

 

Trafikte insanlar artık kavga edecek ve çıldıracak noktaya geliyor. Lütfen şu trafik güzergahlarını ve uygulamalarını yeniden önünüze koyun ve düşünün!