Cumhuriyet'e operasyona tepki

  • 2016-11-01 10:30:37 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Cumhuriyet'e operasyona tepki

Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu ile yazar ve yöneticilerin dün yapılan operasyon ile gözaltına alınmasına Gebze’den de tepki yağdı. CHP ilçe örgütleri ve sendika temsilcileri yaptıkları açıklamalarla Cumhuriyet Gazetesi’ne yapılan operasyona tepki gösterdi. Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nin de bağlı olduğu Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun Genel Başkanı Yılmaz Karaca yaptığı açıklama ile Cumhuriyet gazetesine yapılan operasyonu kınadı.

 

Tahsin Tarhan: (CHP Kocaeli Milletvekili)

 

“İnanılmaz bir durum. İyice farklı alana çekmeye başladılar. Kanun Hükmünde Kararname yetkisini TBMM’de FETÖ ile ilgili aldılar ancak AKP’ye muhalifler olanları susturmak için elinden geleni yapıyorlar. KHK dışına çıkıyorlar, suç işliyorlar. Bugün Türkiye’de Cumhuriyetin temel değerlerine sahip çıkacak en büyük basın kurumlarından birisi Cumhuriyet Gazetesi. Susturmak,Cumhuriyet’in temeline dinamit koymak gibi bir şey. CHP olarak Cumhuriyet’in arkasında olacağız.” 

 

Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu ile yazar ve yöneticilerin dün yapılan operasyon ile gözaltına alınmasına Gebze’den de tepki yağdı. CHP ilçe örgütleri ve sendika temsilcileri yaptıkları açıklamalarla Cumhuriyet Gazetesi’ne yapılan operasyona tepki gösterdi.

 

Recep Dursun : (CHP Gebze ilçe Başkanı)

 

Çağdaş, aydın, laik demokratik Türkiye inşası mücadelesinde önemli bir misyon üstlenen Cumhuriyet Gazetesine bugün hukuksuz ve haksız bir şekilde baskın düzenlendi. Farklılıkların bir arada barış içinde yaşanacak eşitlikçi ve özgürlükçü bir Türkiye idealinden gittikçe uzaklaşılmakta ve otoriter tek adam yönetimi kendini oldukça yoğun bir şekilde hissettirmeye başlamıştır. Bu kaos ve karanlıktan ancak ve ancak demokrasi güçlerinin birlik ve dayanışma yoluyla, inançla, örgütlü ve kararlı mücadelesi ile çıkmak mümkündür.”

 

Yakup Törk : (CHP Darıca ilçe başkanı)

 

Cumhuriyet Gazetesi’ne operasyonun Cumhuriyet bayramına denk getirilmesi önemli. Kabul edilebilir değildir. Üçüncü dünya ülkesine geldik. Şiddetle karşı çıkıyoruz. CHP, buna izin vermeyecek ve karşı çıkacağız. Sahip çıkmamız gerekiyor. Bütün camiasının da bu konuda Cumhuriyet Gazetesi’ne ve gazeteciliğe sahip çıkmaya davet ediyoruz.

 

Selahattin Kaya (CHP Çayırova İlçe Başkanı)

 

Cumhuriyet’e yapılan saldırıyı kınıyoruz. Cumhuriyet Gazetesi, muhalefet görevi gören ve muhalefetin sesi olmuş bir gazete. İktidar gibi düşünmüyor diye baskı kurulması ve operasyon yapılmasını kınıyoruz. 15 Temmuz’dan sonra bir takım demokratik kurumlara baskı kurulmaya çalışılıyor. Bu doğru değil. Ülkenin gerilmesi, bilinmeyen kaosa sürüklenmesi çok acı. Bu halk, böyle bir ülkede yaşamayı hak etmiyor, bir an önce gerilimin düşürülmesi gerekiyor.

 

Kerem Aydemir (CHP Dilovası ilçe Başkanı)

Cumhuriyet gazetesine yapılan operasyonu ve yazarlarının gözaltına alınmasını kınıyoruz. Bu yapılan, özgür basına vurulan bir kelepçedir. Demokrasinin bir parçası olan gazeteler yapılan bu baskı, demokrasiye yapılmıştır. Bu yanlıştan dönülmesini bekliyoruz.

 

Süleyman Akyüz (Petrol-İş sendikası Gebze Şube başkanı)

 

Basın özgürlüğüne yapılan her türlü saldırının ve baskının karşısındayız. İfade özgürlüğünün önündeki engellerin kalkması gereken dönemde, bu seslerin kesilmeye çalışılması doğru değil.

 

Necmettin Aydın (Birleşik-Metal İş Sendikası Gebze Şube Başkanı)

 

Muhalif basına yapılan bu saldırı kabul edilemez. Şiddetle kınıyoruz. Bu saldırının demokrasiye yapılan bir saldırı olduğunu düşünüyoruz. Özgür basının önündeki engellerin kaldırılması ve bu tür baskılardan uzak olması gerektiği düşüncesindeyiz.

 

Güngör İrdem (Eğitim-Sen Gebze Şube Başkanı

 

 

Muhalif basının susturulması ve tek ses haline getirilmeye çalışılması tehlikeli bir gidişat. AKP iktidarı, yıllardır kendisine engel olarak gördüğü unsurlara karşı 15 Temmuz’u araç olarak kullanıyor. Darbe girişimcileri ile mücadele ise toplumda herkes ortak hareket eder, muhalefet de buna dahil. Ancak görüyoruz ki olay artık çığırından çıkmış durumda.