Levent Altun yazdı

  • 2016-11-01 10:17:56 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Levent Altun yazdı

FETÖ/PDY’nin 15 Temmuz darbe girişiminden sonra hükümetin bu terör örgütü ile mücadelesinde hedefin farklı noktalara doğru ilerlemesi hem hükümete olan güvenilirliğin azalmasına hem de bu mücadelenin amacından uzaklaşmasına neden oluyor.

15 Temmuz’da bu ülke, kendi içinde yetişen/yetiştirilen bir paralel devlet yapılanmasının ihanetine uğradı.

Yaklaşık 40 yıldır süre gelen bu paralel devlet yapılanması konusunda yıllardır uyarılar yapılıyor. Arşivlere bakarsanız CHP Tunceli milletvekili merhum Kamer Genç’ten tutun da, Uğur Mumcu’ya kadar hem siyasetçi hem de gazeteciler bu tehlikeye uzun yıllar önce dikkat çekmişler.

Oysa o dönemin iktidarları hep yalanlamış, sahip çıkmış ve desteklemişler.

Çok uzun zaman önce değil, daha birkaç yıl önce bile FETÖ ile ilgili eleştirileri AKP hükümeti duymazlıktan geldiği gibi hep sahip çıkmıştı.

Bazı bakanların da, FETÖ iddialarına karşı ‘Buna kargalar bile güler’ dediği günleri de unutmuş değiliz.

Bunları hatırlatmaya da gerek yok aslında. Çünkü bu ülkenin başındakiler zaten kandırıldıklarını söyleyerek bunları kabul etmiş oldu.

Konunun dağılmaması için ‘kandırılma’ konusunu başka bir yazıya bırakacağım. Ancak kamu ve toplum vicdanının da rahat olması gerekiyor.

Bir bankaya 100 lira hesap açanlar hakkında işlem yapılırken, milyonlarca dolar kredi çekenlere dokunulmaması, koskoca devlet yöneticilerinin kandırılmasını ‘mümkün’ kabul edip, normal vatandaşı suçlayan bir anlayış kamu ve toplum vicdanını yaralar.

Tüm bunlar bir yana, FETÖ/PDY ile mücadelede sağcısı-solcusu, gazetecisi-sendikacısı bu hükümete destek vermeye hazır.

Yeter ki amacının dışına çıkmasın.

 

AKP’nin içinde et ile tırnak gibi bütünleşen FETÖ mensuplarına halen daha dokunulmazken, yıllardır bu örgüt ile mücadele eden kurumların ve gazetelerin hedeflenmesi, bu mücadeleye zarar verir.