Levent Altun yazdı

  • 2016-10-30 03:12:51 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Levent Altun yazdı

Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun 52. Başkanlar Konseyi toplantısı için Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’ni temsilen gittiğimiz Aydın’da bir şehrin gelişmesi ve mutlu insanlar yaratması adına neler yapılabildiğine yakından şahit olduk.

Önce Aydın ile ilgili birkaç bilgi vermek istiyorum. Sadece Efeler diyarı olarak bildiğim Aydın’ın o kadar önemli yönünü öğrendik ki.

Aydın’ı ‘4T’ ile tanımlamak mümkün. Tarım, Turizm, Tarih ve Ticaret.

‘Dağlarından yağ, ovalarından bal akan şehir’ deniliyor. Gerçekten de öyle. Dağlarında yetişen zeytinlerden elde edilen zeytinyağı, ovalarında yetişen incirler, kestaneler ve nar meyveleri şehre damgasını vuruyor.

Özellikle incir, zeytin ve kestane üretimi çok fazla. Türkiye’de üretilen incir, zeytin ve kestanenin en çok yetiştiği coğrafya burası.

Turizm yönü de oldukça zengin Aydın’ın. Özellikle Didim ve Kuşadası yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği yerler.

Tarih ise Aydın ile adeta örtüşmüş durumda. Özellikle antik kentler yuvası diyebiliriz. Apollon, Tralles, Afrodisias bunlardan bazıları.

Ticaret yönü de oldukça güçlü olan şehirde incir, zeytinyağı, kestane ve nar gibi ürünlerin yanı sıra, Karacasu’da demir, deri, mermer, Nazilli’de sanayi oldukça ağırlıklı. Aydın Ticaret Borsası da şehir ticaretinin merkezi konumunda.

Aydın kentinin üretim zenginliklerinin yanı sıra sağlık yönünden de Türkiye’nin en temiz ve sağlıklı yerlerinin başında geliyor.

Aydın Nazilli’nin, ‘uzun ömürlü insanların yaşadığı yer’ ünvanını duymuşsunuzdur. Didim de, havası en temiz yer olarak biliniyor.

Didim belediyesinin ‘temiz hava’ konferansına katıldım. Konferansta, Didim’in havasının neden temiz olduğu araştırılmış.

‘Neden havamız kirli?’ sorusuna yanıt arayan bir Kocaelili gazeteci olarak bu konferans elbette benim için oldukça anlamlıydı.

Aydın her yönüyle Türkiye’nin önemli şehirlerinden birisi. Üretim zenginlikleri, çağdaş ve modern insanların yaşadığı, sağlık ve temizliğin sembolü bu Efeler diyarının mimarları da elbette önemli.

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu mütevazi ve çalışkanlığıyla ve en önemlisi sosyal demokrat belediyecilik anlayışıyla Aydın halkının sevgilisi durumunda. Aydın, kadınların bir yerlere gelmesi noktasında da bir sembol. Aydın Gazeteciler Cemiyeti başkanımız Semra Şener de buna bir örnektir. Kadınların şehir yaşamına katılıp başarılı olduğu bir şehir Aydın. İnsanların ‘Efe’ duruşu ve alçak gönüllüğüyle birlik olduğu, şehir bilincinin üst seviyeye çıktığı bir şehir.

Aydın’da kaldığım 4 gün boyunca, yaşadığımız kente dair o kadar ‘keşke’ diyebileceğimiz şeylere şahit olduk ki.

 

Bence bölgemizdeki yerel yönetimler, örnek almak için yurtdışı seyahatleri yerine Aydın’a gezi düzenlesinler. Hem yerel yönetim modelleri ve uygulamaları hem de şehir bilinci adına çok şeyler öğreneceklerdir.