Ankara katliamı panelde konuşuldu

  • 2016-10-08 08:56:53 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Ankara katliamı panelde konuşuldu

10 Ekim 2015 tarihinde Ankara Garı’nda meydana gelen ve 101 kişinin yaşamını yitirdiği bombalı saldırının yıldönümü dolayısıyla Gebze Emek ve Demokrasi Güçleri bir panel düzenledi.

Gebze Kültür Merkezi’ndeki bir nikah salonunda gerçekleştirilen panele konuşmacı olarak CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem, Birgün Gazetesi yazarı Erk Acarer ve 10 Ekim davası avukatlarından Yusuf Ayık katıldı.

Paneli CHP Kocaeli milletvekili Tahsin Tarhan, Hanak belediye başkanı Ayhan Büyükkaya, Gebze ilçe başkanı Recep Dursun, Çayırova ilçe başkanı Selahattin Kaya, il ve ilçe yöneticileri, meclis üyeleri, çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar izledi.

Panel öncesinde yaşamını yitirenlerin anısı için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ardından bombalı saldırıyı anlatan bir sine-vizyon gösterimi yapıldı. Sine-vizyon gösterimini izleyen bazı konukların gözyaşlarını tutamadığı görüldü.

Eğitim-Sen Gebze Şube Başkanı Güngör İrdem, emek ve demokrasi güçleri olarak birçok etkinlik düzenlediklerini ve bundan sonra da tüm Türkiye’ye örnek olacak çalışmalara imza atacaklarını söyledi. İrdem, 10 Ekim’de yapmayı planladıkları basın açıklamasına güvenlik nedeniyle izin verilmemesini de eleştirdi.

 

ERDEM: IŞİD GÖRÜNEN KISMI

CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem yaptığı konuşmada,  IŞİD’in yapılanması ile ilgili belgeleri nedeniyle vatan hainliği ile suçlandığını belirterek, “10 Ekim iddianamesini okuduğumda şunu gördüm. Raporda bu katliamın göz göre göre müsaade edildiği yönünde bir durumla karşı karşıya kaldım. IŞİD dediğimiz örgüt Irak’ta kuruldu, Afganistan’da büyüdü, Suriye’de gelişti. Bütün katliamları bu adamlar yaptı. 10 Ekim’i anlamak için bugünü doğru anlamak lazım. AKP milletvekilleri, ‘IŞİD ile işbirliği yapan devletin içindeki FETÖ’cülermiş. Biz seni anlayamamışız’ diyorlar. Peki bu FETÖ’cüler gökten zembille indi sanki? Kim getirdi, görevlendirdi? 100’den fazla IŞİD hücresi var sadece İstanbul’da. IŞİD görünen kısmı sadece. Bu gerçeği görmeliyiz. IŞİD’in hedefi laikliktir, çağdaş insanlardır Demokratik cephe inşa edip bu karanlığa karşı birlikte mücadele etmeliyiz” şeklinde konuştu.

 

ACARER: ÖNLEM ALINMADI

Birgün Gazetesi Yazarı Erk Acarer ise 10 Ekim Ankara katliamını medya yönüyle dinleyicilerle paylaşırken, “Ankara katliamını gerçekleştirenler Suruç katliamını da yaptıklarını itiraf ettiler. Suruç’taki katliam öncesinde emniyete IŞİD’in böyle bir saldırı yapacağı bildirilmişti. Ancak kontrol edilmediği gibi, MOBESE’ler bile bozuktu. İhmal söz konusuydu. Hiçbir kamu görevlilerini bu davalara katmadılar. Ankara katliamı için de müfettişler soruyor, ‘Neden önlem almadınız?’ diye, ‘Biz önlem aldık’ diye yanıt veriyorlar. Ankara’daki patlamadan sonra parçalanan bedenleri bile toplayamadılar” diye konuştu.

 

AYIK: BELGELER BİZE VERİLMEDİ

 

10 Ekim katliamının avukatlarından Yusuf Ayık da yaptığı konuşmada, “Dosyadaki hiçbir belge gizlilik kararı nedeniyle bize verilmedi. Tanıkların ifadeleri, kamera ve telefon kayıtları ve buna benzer belgeler. Bu dava ile ilgili iki sanık vardı ve ikisi de kendisini patlattılar” diye konuştu. Ankara’daki saldırıdan önce, ‘Yapılacak büyük bir mitingde canlı bomba saldırısı olacağına yönelik’ bir ihbar verildiğini belirten Ayık, bu ihbara rağmen önlem alınmadığını dile getirdi.