CHP'den Dumankaya bombası

  • 0000-00-00 00:00:00 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
CHP'den Dumankaya bombası

CHP Çayırova ilçe başkanı Selahattin Kaya, Dumankaya’nın Çayırova’daki projesi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bazı gazetelerde yer alan, “Çayırova belediye başkanı Şevki Demirci bu projeyi iptal etti” şeklindeki haberlerin aldatmaca olduğunu belirten Kaya, elindeki mahkeme kararları ve geçmişe dönük belgelerle hem Şevki Demirci’nin hem de Büyükşehir belediyesinin Dumankaya ile bağı olduğunu ileri sürdü.

 

Çayırova ilçe başkanlığında basın toplantısı düzenleyen Kaya, Dumankaya projesinin geçmişi ile ilgili bilgi vererek, “Dumankaya’nın Çayırova’da 4 bin konut yapacağı ilk önce sosyal medyada gündeme geldi. Ardından projeye başlanmadan, talep toplanmaya başlandı. Meclis üyesi arkadaşlarımız da ilk meclis toplantısında bu projeyi sordu. Çayırova belediye başkanı Şevki Demirci, “Bu proje aşar, bu işler karışık işler, paraleli var bilmem neyi var, bu işler yukarıdan hallediliyor” dedi ve mecliste bu konu kapandı. Sonrasında meclis üyesi arkadaşlarımız araştırınca yeni olmadığını, daha önceden gündeme geldiği, imar planlamasının önceki dönemden yapıldığını öğrendik. Araştırmalarımız sonucu elimize bir belge geçti. 2014 yılında 1110 sayılı dava ile açılan bir mahkeme kararı. Davacılar Yüksel Şevik, Ertuğrul Lale ve Ahmet Nayır. Bu proje içinde arsaları var. Küçük parseller, proje sınırında kalmış. Mağdur oldukları gerekçesiyle Çayırova ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne dava açmışlar.  Arsanın sahibi GH Gayrimenkul A.Ş. ve Dumankaya A.Ş. mahkemeye başvurarak bu davaya müdahil olmak istemişler ve mahkeme de kabul etmiş. Yani dava sonuna kadar Çayırova ve Kocaeli büyükşehir belediyesi ile aynı davaya girip çıkmışlar. Çayırova ve Kocaeli büyükşehir belediye başkanının bu projeyle ilgili olarak ‘Dumankaya bizim muhatabımız değil’ tezinin yanlışlığı ortadadır” diye konuştu.

 

 

 

8 KAT İMARI 12 KATA ÇIKARDILAR

 

Dumankaya projesinde normalde 8 kat olan imar izninin 12 kata çıkarıldığını ileri süren Kaya, “Buraya verilen imar kat yüksekliğinin 12 kat olmasını doğru bulmadık. Kişiye özel bir ayrıcalık sağlamak olduğunu ifade ettik. 80 blok var. Her blokta 4 kat fazlalık veriyorsunuz, ayrıcalık tanıyorsunuz. 80 ile çarparsanız rakam nereye ulaşıyor? Yanındaki parsele ise 6 kat veriliyor. Neden?” diye sordu.

 

İLGİMİZ YOK DEDİLER OYSA…

 

Kaya, Dumankaya projesi mecliste konuşulurken o sıralarda Dumankaya’nın Paralel yapı operasyonu ile içeri alındığını belirterek, “Biz paralel yapı ile ilişkili bir firmaya niye ayrıcalık sağlıyorsunuz?’ diye sorduğumuzda hem Şevki Demirci hem de Büyükşehir başkan vekili Zekeriya Özak ‘İlgimiz yok’ diye açıklamalarda bulundular. CHP’li Meclis üyemiz Engin Taşdemir Halit Dumankaya’nın Kocaeli büyükşehir imar komisyonu toplantılarına katıldığını iddia etmişti.  Önce reddettiler sonra kabul ettiler.

 

BİR EKMEK TUTTURMUŞLAR GİDİYOR

 

Selahattin Kaya şöyle devam etti:”Yine AKP Çayırova ilçe başkanı Zafer Kılıç bu konuyla ilgili ‘Çayırova’dan size ekmek çıkmaz, mahkemede hesap vereceksiniz’ diye cevap vermişti bizim toplantımızdan sonra. Şevki Demirci de benzer açıklama yapıyor. ‘Ben Dumankaya’nın yetkililerini çağırdım, buradan size ekmek çıkmaz vazgeçin’ dedim şeklinde açıklamada bulunuyor. Ortak söylemleri hep ekmek. Bizim amacımız Çayırova’nın hakkını ve hukukunu gözetmek.  Bu bölgenin rantını yandaşlara peşkeş çektirmemek” diye konuştu.

 

 

ŞEVKİ DEMİRCİ TATİLDE MİYDİ?

 

 

Dumankaya projesi ile ilgili aldatmaca olduğunu söyleyen Kaya, “İmar planı kararına CHP ve SP red oyu verdi, AKP kabul oy çokluğuyla kabul edilmiştir. Bu karar belediye meclisinden geçerken Şevki demirci tatilde miydi? Yoksa başka biri mi yönetiyordu? Şevki demirci karşıysa, bizim itiraz dilekçemizi 2 ay önce mecliste kabul etse proje ortadan kalkmış oluyordu onu da belediye meclisinde oy çokluğuyla reddettiler. 

 

TOPLANTIYA KATILIM YÜKSEKTİ

 

 

Kaya’nın basın toplantısına CHP il yönetim kurulu üyeleri Neşe Çetiner Celep, Lütfi İlhan, Mustafa Kaya ve Hikmet Koçoğlu, Meclis üyeleri Kemal Karagül, Halis Koç, Ata Savaş Durak, ilçe yöneticileri Gönül Aluç, Hüsniye Yıldız, İlçe Sekreteri Sinem Koç, Kadın Kolları Başkanı Suna Çınar da katıldı.