Gazetecilere eğitim semineri

  • 2016-10-03 03:01:52 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Gazetecilere eğitim semineri

Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü’nün, resmi ilan yayınlanan gazetelerde çalışan basın mensuplarına yönelik olarak düzenlediği eğitim semineri bugün başladı. Eğitim seminerine Türkiye’nin dört bir yanından 100’ü aşkın basın mensubu katıldı. Seminerde sektörün sorunları konuşulurken, yazılı basının önündeki en önemli sorunun internet yayıncılığı olduğu vurgulandı.  Semineri Basın İlan Kurumu Bayramoğlu Tatil Köyü Müdürü Mehmet Mente de izledi.

 

KARACA : “DEĞİŞİME AYAK UYDURUN”

 

Seminerde konuşan Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca, yazılı basının içinde bulunduğu en önemli sorunlardan birinin internet teknolojisi ile analog yayıncılıktan dijitale yayıncılığa geçiş olduğunu belirterek, “Ne yaparsanız yapın, gazetecilik yapın. Bu değişime teknolojik ve mevzuat ayak uydurun. Gazetelerinizin internet sitesine önem verin. Bu yapısal değişime ayak uyduran ve çözenler gelecekte daha sağlam temellerde yayın hayatını sürdürür” diye konuştu. Basın İlan Kurumu’nun asıl amacının ilan dağıtmak olmadığını vurgulayan Karaca, “Birinci amacımız ilanları yayınlatmak. Diğer yandan yazılı basın ve geniş haliyle medyanın bir sektör olarak hükümetlerin ve devletin planlama unsurlarında yer almasını sağlamak” dedi.

Basın İlan Kurumu’nun Bayramoğlu’ndaki tatil köyü tesislerinde gerçekleştirilen eğitim seminerinin ilk gününde iki oturum yapıldı. İlk oturumda Ankara üniversitesi Öğretim Üyesi ve Basın İlan Kurumu Yönetim Danışmanı Prof. Dr. Metin Kazancı, Basın İlan kurumunun dünü, bugünü ve yarını hakkında bilgilendirmede bulundu. İkinci oturumda ise Basın İlan Hizmetleri Müdürü İdris A. Çam, resmi ilan ve reklam yayınlayan gazeteler ile Basın ilan kurumu mevzuatı hakkında bilgi sunumunda bulundu.

 

YARIN BEŞ OTURUM VAR

 

Eğitim seminerinin ikinci gününde, yani yarın beş ayrı oturum gerçekleştirilecek. Saat 10.00’da başlayacak eğitimlerde Oytun Yukaruç, Nebahat Bayram, Furkan Demircioğlu, Fatih Albayrak ve Fatih Teke, Resmi ilan ve reklamlar ile bunları yayınlayacak süreli yayınlar yönetmelikleri, bu yönetmeliklerin karşılaştırmalı sunumu, İcmal varakaları, fatura ve ödemeler, mutabakatlar ve muhasebe konularında basın mensuplarına bilgilendirmede bulunacaklar. Eğitim seminerinin üçüncü ve son gününde ise, eğitime katılanlara sertifika verilecek.