Levent Altun yazdı

  • 2016-09-27 07:18:47 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Levent Altun yazdı

Gebze kocaman bir sanayi kenti. Organize sanayi bölgelerinde on binlerce insan çalışıyor. Bir kısmı Gebze’den bir kısmı İstanbul’dan geliyorlar. Gebze’den GOSB yönüne ulaşım sadece iki ana kavşaktan gerçekleşiyor.

GOSB yönü dediğim, sadece Gebze Organize Sanayi Bölgesi değil elbette. Güzeller OSB, Plastikçiler OSB ve bu bölgelerin daha ilerisinde ruhsatlı ya da ruhsatsız olarak faaliyet gösteren yüzlerce fabrika.

En ağır yük GOSB kavşağında. Dediğim gibi tüm OSB’lere giriş bu kavşaktan yapılıyor. İstanbul’dan TEM otoyolu ile giriş yapanlar da bu kavşağı kullanıyorlar.

İkinci ağır yük Balküpü kavşağında. İzmit yönünden gelenler de bu kavşaktan sanayi bölgelerine girme telaşındalar.

Her fabrika aşağı yukarı aynı saatlerde mesaiye başlıyorlar. Bu nedenle binlerce araç aynı anda aynı noktadan geçmek için deyim yerindeyse birbirleriyle kıyasıya bir yarış ve canhıraş bir mücadele içindeler.

En çok servis araçları var. Özel aracı ile işe giden beyaz yakalılar var, kamyon ve kamyonetler var, tırlar var.

Binlerce aracı aynı anda aynı noktada bir düşünsenize!

Kilometrelerce uzunlukta bir kuyruk oluşuyor. Korna sesleri, sürücüler arasında yaşanan sözlü ve fiili kavgalar artık klasikleşmiş durumda.

İnsanların artık psikolojisi bozulmuş durumda. Bir gün yaşansa, acı bir hatıra olarak akıllarında kalır ancak bunu her gün yaşıyorlar. Başka çareleri yok çünkü. İşe gitmeleri gerekiyor.

Sabah 07.15’den itibaren başlayan işkence, yaklaşık olarak bir buçuk saat sürüyor. En acılı saatleri 07.30 ile 08.00 arası.

Peki çözüm ne diye soracak olursanız söyleyeyim.

Bundan 2 sene önce bu kavşakta bir düzenleme yapıldı. Paranın büyük bölümünü GOSB ve diğer OSB’ler karşıladı. Bu nedenle biraz ucuza kaçıldı!

O dönemde, dal-çık önermiştim. Çünkü 4 yönden gelen araçların geçtiği bir kavşak. Her yön için bekleyen trafik, işkenceye dönüşüyor. Oysa karşılıklı dal-çık olsa, araçlar beklemez ve trafik akışı sağlanır. Ancak sağa geçişler için basit bir düzenleme ile geçiştirildi ve bugünkü noktaya gelindi.

O zamanlar bu düzenlemenin yetersiz olacağını yazdığımda beni eleştirmişlerdi. Şimdi buyursunlar da görsünler eserlerini!

Yazık değil mi bu insanlara?

Yazık değil mi milli servete?

Bu kadar zaman kaybına?

Bu sorunu daha iyi anlamak için sabah ya da akşam saatlerinde bir kez olsun bu kavşaklardan geçmenizi öneriyorum.

Gidin ve yaşayın!

Gebze’de sanayinin bu kadar artış göstereceği belli iken, yeterli çözümü almayanlar da suçludur.

Tek trafik yoğunluğu bu kavşaklarda yaşanmıyor çünkü. Fabrika servisleri, Gebze merkezde de trafik yoğunluğuna neden oluyorlar. Özellikle Osman Yılmaz mahallesinde trafo meydanı, Mustafapaşa Mahallesi’nde Dörtyol kavşağı, Güzeller Mahallesi’nde Aksesapağı, Sultan Orhan mahallesinde Anibal kavşağı ve çarşı içindeki Bağdat caddesi.

 

Yetkililerin özellikle GOSB ve Balküpü kavşaklarındaki bu trafik yüküne bir an önce çözüm bulmaları gerekiyor.