GOSB trafiği çıldırtıyor

  • 2016-09-27 07:17:17 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
GOSB trafiği çıldırtıyor

Gebze Organize Sanayi Bölgesi ve o bölgede yer alan diğer organize sanayi bölgelerine bağlanan kavşaklarda sabah ve akşam saatlerinde olağanüstü bir trafik yoğunluğu yaşanıyor. Sürücüler bazen 40 metrelik mesafeyi 40 dakikada alıyorlar. Özellikle GOSB ve Balküpü yönü, trafik yükünün en fazla olduğu kavşaklar.

 

 

GOSB, GEPOSB ve Güzeller OSB’de on binlerce kişi çalışıyor. Gebze bölgesinden sabah ve akşam saatlerinde bu organize sanayi bölgesindeki fabrikalara çalışanları taşıyan servisler ve özel araçlar nedeniyle resmen trafik çilesi yaşanıyor.

2014 yılında GOSB kavşağında geçici olarak bir düzenleme yapılmış olsa da, bu aşırı trafik yükü nedeniyle hiçbir işe yaramıyor.

Yıllar önce GOSB kavşağında bir dal-çık yapılması trafiği biraz olsun rahatlatacak düzenleme olarak ifade edilmesine rağmen daha basit bir düzenleme ile geçiştirilen bu önlem, bugün trafik akışını neredeyse durma noktasına getirdi.

 

En ağır yük GOSB kavşağında

 

 

Yüzlerce fabrikanın yer aldığı ve on binlerce çalışanın olduğu GOSB’a sabah ve akşam saatlerinde ulaşabilmek tam bir eziyete dönüşmüş durumda. TEM otoyolundan GOSB’a doğru giren araçlarla, bir taraftan Balküpü yönünden ve diğer taraftan Mutlukent ve Yumrukaya tarafından gelen araçlar GOSB kavşağında buluşuyorlar. Trafik ışıkları ve polisler bu yoğunluğa çare olamıyorlar. Zaman zaman sürücüler arasında sert tartışma ve kavgalar yaşanırken, işe gitmek isteyenler bazen bir saati aşkın bir sürede çalışacakları yere ulaşabiliyorlar.

Trafik yoğunluğunun yaşandığı bir başka kavşak ise Balküpü yönü. Güzeller OSB ve GOSB yönüne giden araçlar bu kavşakta da uzun kuyruklar oluşturuyorlar.

Fabrika servisleri, Gebze merkezde de trafik yoğunluğuna neden oluyorlar. Özellikle Osman Yılmaz mahallesinde trafo meydanı, Mustafapaşa Mahallesi’nde Dörtyol kavşağı, Güzeller Mahallesi’nde Aksesapağı, Sultan Orhan mahallesinde Anibal kavşağı ve çarşı içindeki Bağdat caddesi.

GOSB ve bağlantı kavşaklarındaki bu trafik çilesinin bir an önce çözülmesi için vatandaşlar daha somut çözümler bekliyor.