Sağlar'dan önemli açıklamalar

  • 2016-09-26 07:18:31 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Sağlar'dan önemli açıklamalar

CHP Parti Meclis Üyesi ve Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, CHP Çayırova ilçe başkanlığının düzenlemiş olduğu “FETÖ ve cemaat yapılanmaları” konulu panelde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Suriye’de savaş bataklığına sürüklendiğini söyledi.

15 Temmuz’un en önemli değişikliğin Türk Silahlı Kuvvetleri yapılanması olduğunu kaydeden Sağlar, “Genelkurmay Cumhurbaşkanına, Kara, Deniz ve Hava Milli Savunma Bakanlığı’na, sahil güvenlik ve jandarma İçişleri bakanlığına bağlanarak yapısı farklılaştırıldı. Türk Silahlı Kuvvetleri 1990’dan beri emperyal güçlerin ısrarla istediği bir şeyi yapmış durumda. TSK Cerablus diyerek Suriye topraklarına girmiş durumda. Bir savaşın içine girmiş durumdayız. Kiminle savaştığımızı bilmediğimiz bir savaşın. Kimlerle birlikte olduğumuz belli olmayan bir savaş. Bizi ilgilendirmeyen bir meseleyi temizliyoruz adı altında savaşa giriyoruz. Savaş çıkarmak ya da karar vermek TBMM yetkisindedir anayasaya göre. 2 Ekim’de yenilenmek zorunda bu tezkere. 1 Ekim’de parlamentoya ilk getirilecek şey savaş tezkeresidir. O bataklık 1990’dan beri fokur fokur kaynıyor, 26 yıldır bu bataklığa bodoslama giriyoruz.”

 

RABBİM ERDOĞAN’I BAĞIŞLAMAZ

 

Katılımın yoğun olduğu panelde önemli açıklamalarda bulunan Sağlar, “Bir zamanlar kankaydılar. En yakınıydı. FETÖ’cü arıyorsanız 1 numaralı FETÖ’cü Recep Tayyip Erdoğan’dır. Devlete sızmış, aldatılmış deniyor. Rabbim ve halkım bağışlasın diyor. Halkı bilmiyorum da rabbinin bağışlayacağını sanmıyorum. Yolsuzluk hırsızlık diz boyu. İnsanlara baskı yapan, ölümüne neden olan, Kürt ve Alevileri dışlayan, çalışanları yok sayan, kendinden olmayanları ayıran birisini rabbimizin affedeceğini hiç sanmıyorum” dedi.

 

Kaya: ”Geldiğimiz nokta çok vahim”

 

CHP Çayırova ilçe başkanı Selahattin Kaya da yaptığı konuşmada, “Laik demokratik düzeni yıkmaya çalışan devlet içine sızmış diye ifade edilse de bizim açımızdan birileri tarafından devletin tüm kademelerine yerleştirilmiş bir terör örgütü. Geldiğimiz nokta çok vahim. Devletin tüm kurumlarını ele geçirmiş. Hükümet, Milli eğitimi bu terör örgütüne havale etmiş. Emniyeti, Ordunun büyük kesimine emanet etmiş, yuvalanmasına ve güçlenmesine devleti ele geçirmesine izin vermiş göz yummuş. 15 Temmuz’dan sonra ülkenin zor günlerinde hükümete destek vereceğimizi ifade ettik ancak görüyoruz ki hükümet bizim bu mutabakatımızı kendilerinin yapmış olduğu yanlışlıklara evet diyeceğimiz şeklinde anlamış. Açık ası biz CHP olarak bu yanlışlıkları tasvip etmediğimizi ifade ediyoruz. Suçsuz insanların tasviye edilmesini demokrat devrimci asla göz yummayacağız.  Bu darbe laik Türkiye cumhuriyetine yapılacaktı. Demokrat insanlarına yapılacaktı. En büyük zararı sosyal demokratlar ve devrimciler görecekti. Geçmiş dönemde cemaat yapılanmasını beraber oluşturdunuz” şeklinde konuştu.

 

YOĞUN KATILIM

 

 

CHP Çayırova ilçe başkanlığının Çayırova kültür merkezindeki panele katılım ise son derece yoğundu. Paneli CHP Kocaeli milletvekilleri Tahsin Tarhan, Fatma Kaplan Hürriyet, il ve ilçe yöneticileri, belediye meclis üyeleri, gençlik ve kadın kolları başkanları ve yöneticileri ile çok sayıda partili izledi. Paneldeki bir diğer konuşmacı CHP Antalya milletvekili Niyazi Nefi Kara ise katılamadı.