Levent Altun yazdı

  • 2016-09-24 12:36:23 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Levent Altun yazdı

Yıllardır sanayiden kaynaklanan hava kirliliği ve bunun getirdiği başta kanser olmak üzere birçok hastalıkla boğuşan Dilovası’nın özellikle iki mahallesinin bugünlerde kömür tozu ile başı dertte.

Kömürcüler Organize Sanayi bölgesinden yağan kömür tozlarının evlerin cam ve balkonlarına kadar geldiğini söyleyen vatandaşlar, ne çamaşır asabildiklerini ne de camları açabildiklerinden yakınıyorlar.

Son olarak yeni eğitim döneminde okuldaki öğrenciler tanıştı kömür tozlarıyla. Sınıflara ders için girdiklerinde masa ve sıralar kömür tozu ile kaplıydı. Elbette ders yapamadılar. Öğrenci velileri ellerinde kova ve bezlerle sıraları temizlemeye koyuldu.

Okula birebir giderek durumu araştırdım. Okul görevlileri ve vatandaşlarla görüştüm. Dilovası’nda resmen kömür tozlu eğitim dönemi başlamış.

Biz gazeteciyiz, bizim işimiz elbette bölgemizdeki çevre sorunları ve vatandaşların şikayetini kamuoyuna taşımak. Aksi halde hiçbir sanayiciyle ya da organize sanayi bölgesiyle bir sorunumuz olamaz.

Ancak insana ve çevreye zararı olmayan, planlı ve denetimli sanayiden yana olmak gerekiyor. Çevreye ve insana zarar veren sanayiciye de hiç kimsenin destek vermemesi, göz yummaması gerekiyor.

Kömürcüler Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili en çarpıcı iddia, en başta yanlış yerde kurulmuş olmasıdır. Yerinin yanlış olduğunu söyleyenlere kulaklar tıkanmış ve acaba hangi gerekçeyle böyle bir yere yapılmıştır? Kimler izin ve onay vermiştir?

Geçenlerde gazetemize CHP Kocaeli milletvekili Tahsin Tarhan geldi. Kömürcüler OSB’yi sordum. Yerinin yanlış olduğunu ve kapatılması gerektiğini söyledi. Bir gün sonra ise bir yerel gazeteci bu haberi 180 derece çevirerek, “Sanayici kökenli milletvekili, OSB kapatılsın dedi” şeklinde haber yapmış. Tahsin Tarhan’ın söylediği, ‘Kömürcüler OSB kapatılmalıdır’ cümlesi, ‘OSB kapatılsın’ şekline dönüştürülmüş. Mesleki açıdan da üzüntü veren bir durum.

Dilovası’nda sanayi ve konut sorunları dün de oldu, bugün de var. Eğer radikal bir çözüm bulunmazsa yarın da olacak. Acaba bu sorunları çözebilecek kararlı bir siyasi irade ne zaman gelecek onu merak ediyorum.

Dilovası halkı kömür tozlarından bıkmış durumda ancak bunu yetkililere ulaştırmada sorun yaşıyorlar anlaşılan. Çünkü sosyal medyada yazılanlar, gerçek hayatta cılızlaşıyor nedense.

Bu bir çevre sorunu. İktidarıyla ve muhalefetiyle herkes samimi bir şekilde üzerine düşeni yapmalıdır. Evlerin üzerine yağan kömür tozları eminim ki hiç kimseyi mutlu etmiyordur. Herkes kendisini o evlerde yaşayan insanların yerine koymalı.

Dilovası’nda sanayi ile konutun bir arada olmayacağı bir gerçek. Lütfen herkes bu gerçeği görsün ve günübirlik siyaset yapmasın. Ya sanayi taşınmalı, ya da vatandaş. Gücünüz sanayiyi taşımaya yetmiyorsa, vatandaşı ikna edip onları daha sağlıklı bölgelere taşıyın o halde. Ama bu iradeyi gösterin artık.

 

Yoksa bu sorun asla çözülmeyecek.